Bebek Kangurusu

by Bebek Melekleri

Bebeği kucakta taşımak ebeveynler açısından birçok eylemi sınırlandıran bir durumdur. Bebeğinizi taşımak için bir bebek kangurusu kullanmak size ve bebeğinize birçok avantaj sağlayabilir.

Bebek kangurusu kullanışlı mı?

Kanguru günümüzde ebeveynler tarafından sıklıkla tercih edilen bir taşıma yöntemidir. Tarih öncesi çağlarda bebek kangurusu diye adlandırılmıyor olsa da bebekleri taşımak için kullanılan bir yöntem olduğu bilinmekte. Genellikle bebekle dışarı çıkılırken kullanılsa da ev içinde bebekle rahat bir şekilde hareket hâlinde olmak için de kullanılır.

Kanguru ebeveynler ve bebekler için birçok farklı avantaja sahiptir. Bebeğiniz kucakta ve yakın olma hissinden mutlu olurlar. Kendilerini güvende hissederler. Mutlu ve güvende hissetmesi bebeğinizin daha az ağlamasını ve huysuzlanmasını da beraberinde getirir. En büyük avantajlarından biri de bebeğinizle ilgilenirken özgür kalma olanağı tanımasıdır. Ellerinizin serbest olması sayesinde hem bebeğiniz kucağınızdayken gündelik işlerinizle rahatça ilgilenebilirsiniz.

Bebek kangurusu ilk aylarda kullanılan bir yöntemdir. Ancak bebeğinizin gelişimine göre uygun bir model seçimi önemlidir. Kendi kendine oturur durumda duramayan ve başını dik tutamayan bebeğiniz için bu şekilde kullanılan bir modeli tercih etmeniz gelişiminde problemlere yol açabilir. Ayrıca bebeğinizi kanguru ile taşıdığınız sırada normalde olduğundan daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin taşıma sırasında düşmeniz, dikkatsizce eğilmeniz, koşmanız gibi durumlar bebeğinize zarar verebilir.

Bebek kangurusu avantajlı bir taşıma yöntemi olsa da dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Bebeğiniz sıcak bir günde kanguru içinde aşırı sıcağa maruz kalarak rahatsız olabilir. Gereğinden fazla ısıtılmış bir ortamda veya sıcak bir havada bebeğinizi kanguru ile taşımak istiyorsanız terleme durumuna ekstra dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizi taşırken her zaman yüzünü kendinize dönük tutmanız çevreden gelen uyaranları alamamasına neden olur. Bebeğinizin yalnızca sizin yüzünüzü ve göğsünüzü görmesi ilk haftalarda sorun değildir. Ancak ileriki aylarda algısı gelişmeye başladığında bebeğinizin yüzünü öne bakabilecek şekilde yerleştirmeniz hoşuna gidecektir.

Bebek kangurusu, uyku problemi olan bebekler için güzel bir seçimdir. Bebek kangurusu bebeğin uyuması için uygun bir pozisyonu ve ortamı sağlar. Ancak uyku düzeni normal olan bebeklerde bu durum bir dezavantaj olabilir. Bebeğinizin taşıma sırasında fazla uyuması gece uyanık olmasına ve uyku düzeninde bozulmalara sebep olabilir.

Bebeğinizin ilk aylarda çıkardığı sesler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler