Bebek hasta olursa yapmanız gerekenler vardır. Bebek hastalıklarının bazıları evde tedavi edilebilir hastalıklardır. Fakat kimi zaman anneler evde bebekleri hastayken ne yapacaklarını bilemezler. Böyle durumda sakin kalabilmek önemlidir.

Bebek hasta olduğunda yapmanız gerekenler nelerdir?

Bebeğinizin hastalanmaması için çok dikkatli davranıyor olsanız da bazen hastalığın önüne geçemezsiniz. Bu olağan bir durumdur. Öncelikle bebeğiniz hastayken panik yapmamalı ve elinizden geldiğince sakin kalmalısınız. Bebeğinizin iyi dinlendiğinden eminin olmalısınız. Uyuduğu ortamı ve yaşadığı alanı steril bir duruma getirmeli ve onu rahatsız edecek şeyleri ortadan kaldırmalısınız. Rahat bir uykuyla birlikte hasta dahi olsa bebeğinizde bir rahatlama olacaktır. Kaldığı odanın havadar olmasına dikkat etmelisiniz. Havasızsa eğer bebeğiniz odada yokken camları açıp havalandırmaya özen göstermeli ya da klima ve vantilatör gibi hava akımı sağlayacak aletlerle odayı havalandırmalısınız. Hastayken bebeğinize doktor tavsiyesi alarak bol bol sıvı tüketimi yaptırabilirsiniz. Bebeklerin vücudu kusma, ishal gibi durumlarda çok fazla su kaybeder ve bu durumlarda özellikle sıvı tüketimine ihtiyaç duyarlar.

Bebeğiniz 3. ayını doldurmuşsa ve ateşi varsa muhtemelen uyuyarak yahut dinlenerek ateşi kendi kendine geçecektir. Fakat herhangi bir şekilde geçmiyor ise o zaman doktorunuzun verdiği ilaçlara başvurmakta fayda var. Bu sürede oldukça dikkatli olmalısınız. Doktora danışmayı asla ertelememelisiniz. Alınan ilaçlarda doz aşımı olmamasına dikkat edilmelisiniz. İlaçları doktorunuzun verdiği şekilde temin etmek en doğrusudur. Bebeğinizin doktoruyla sürekli olarak iletişim hâlinde olmak bebeğiniz için iyi faydalı olacaktır.

Hastalık belirtilerinin arttığı bir durumda doktoru aramalısınız ve durumu tane tane izah etmeniz durumun doktor tarafından analizini kolaylaştıracaktır. Bu sayede bebeğinizin hastalığına teşhis hızlı bir şekilde konulacak ve tedaviye daha hızlı başlanacaktır nitekim bebeğiniz de daha hızlı iyileşecektir. Burada değinilmesi gereken bir başka husus ise anne iç güdüsüdür. Bebeğinizin ihtiyacı olan en iyi şeyi siz bilirsiniz, bu nedenle eğer ki bir şeye ihtiyacı varsa bunu ilk siz fark eder ve anladığınız kadarıyla bebeğinizin ihtiyacını karşılamak için yöntemler uygularsınız. Uyguladığınız yöntemler eksik kalırsa uyguladığınız yöntemlerle birlikte durumu doktora izah ederseniz bu çok daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Bebeğe gelen ziyaretçiler karşısındaki tutumunuz ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler