Bebeğiniz İçin Evde Güvenlik Önlemleri

Bebek Güvenliği ile ilgili bu aylarda bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.Kaza geliyorum demez ancak düşmeler, yaralanmalar ve çarpmalardan kaçınmak zor olabilir. Görülmeyen kazalara karşı çocuğunuza emniyet çemberi oluşturarak çocuğunuzu doğabilecek sorunlardan koruyabilirsiniz.

Bebeğiniz İçin Evde Güvenlik Önlemleri

Bebeklerin güvenliği nasıl sağlanır?

Çok sabır gerektirse ve sinirleriniz gerilse bile günlük yaşamdaki becerilerinin gelişmesi için çocuğunuz özgürce aktifleşsin. Siz sadece yapamadığı, henüz beceremediği şeylerde yardımcı olun ve destekleyin. Her bağımsız eylem kendi benlik duygusunu güçlendirir ve kendine güven verir. Çocuğunuz özgür hareketlerle değerli deneyimler kazanır, yaşadığı her sorunda sebep ve sonuç ilişkisi kurarak hareket kabiliyetini öğrenir. Bununla birlikte, riskler her zaman ebeveynler tarafından hesaplansa da tehlikeli durumlar oluşabilir sizi ve bebeğinizi üzebilir. Günlük hayatınızda çocuğunuza güvenli deneyimler kazandıracak önlemler alın.

Çocuğunuzun "çekmecesini" oluşturun. 20. ayın başında çocuklar kendilerine ait olan özel dolaplar doldurmak için çekmeceleri olsun isterler. Bu onlara heyecan verir meraklarını cezbeder. İçinde çok fazla şey bulundurabilen, bir şeyleri saklayabilen bir çekmecenin onlar için büyülü bir havası vardır. Çocuğunuzun çekmecesi için tahta veya plastik kaşık, çatal, kutular, tabak bardaklar ve benzerleri gibi tehlikeli olmayan pişirme kapları gibi mutfak malzemesi oyuncakları edinin. Çocuğunuza bunun kendi çekmecesi olduğunu açıklarsanız hem kendine ait bu özel alandan mutlu olur hem de tehlikeli gördüğünüz çekmeceleri karıştırmasına ve mutfak malzemeleriyle oynamasına engel olur.

Çocuğunuzun ev işlerine katılmasına izin verin ve ona yapılabilecek küçük işler verin. Masayı toplama, kaşıkları çatalları yerleştirme, küçük ahşap veya plastik tabakları kurutma, toz alma, masayı silme, çamaşırlarını katlama, dolap düzeltme gibi ufak tefek işlerle onu tatmin edebilirsiniz. Çocuğunuzu doğaya aşina hale getirin, varsa zehirli bitkileri tanıtın ve çevredeki çeşitli maddelerin tehlikeli olabileceğinden bahsedin. Bahçedeki yabani meyvelerin ve mantarların güzel göründüğünü ancak yenilmediğini anlatın.

Ev içinde sivri köşeleri olan cam eşyalarına, elini sıkıştırabileceği kapılara, kapağı kırık veya çıkık olan ev gereçlerine çözüm bulun. Prizlere, balkonlara, pencerelere emniyet kilitleri takmayı unutmayın. Sokakta ise hızla geçen araçlara, çukurlara, inşaat alanlarına ve benzeri tehlike teşkil eden alanlara ayrıca dikkat etmeniz ve çocuğunuza bu konuda uyarılarda bulunmaya dikkat edin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0