Bebeğinizde Heyecan Verici Değişimler Var

by Bebek Melekleri

Bebek gelişimi Yedinci ay bebeğinizde yeni değişimler gözlemleyebileceğiniz ve birlikte yeni keşifler yapabileceğiniz bir ay olacak.

Bebeğiniz bu aylarda artık yardımınız olmadan oturabilecek ve kendi başına kraker yiyebilecektir. Şayet bebeğiniz bu aşamaya henüz gelmediyse, bir veya birden fazlasını gerçekleştirirken zorluk yaşıyorsa doktora görünmesi gereklidir. Bebeğiniz prematüreyse aynı yaş aralığındaki bebeklere göre bu aşamalara daha geç adım atabilir fakat bu durumun endişeye yol açmasına izin vermeyin. Prematüre bebeklerde değerlendirme yapıldığında sıklıkla arayı kapattıkları gözlemlenir ama bazen de arayı kapatmaları gecikebilir.

Bebek gelişimi, Bebeğinizde Fark Edebileceğiniz Gelişmeler

Bebeğinizde fark edeceğiniz diğer olumlu gelişmeler neler olabilir gelin birlikte inceleyelim; dik tuttuğunuz zaman bacaklarına bir miktar ağırlık vermeye başlayabilir, elinden oyuncağı alındığı zaman tepki gösterebilir, bir elinden diğer eline nesne geçirmeyi deneyip başarabilir, ulaşamayacağı yerlerdeki nesne ve oyuncaklarını almak için çaba gösterebilir, düşen nesneler ilgisini çekebilir ve onların arayışına girebilir hatta insan sesine daha çok tepki verir ve sesin geldiği yöne doğru dönebilir. Hecelemeye yakın mırıldanmaları (nanana, mama, dadada gibi) da yine bu dönemde başlayacaktır. Tüm bunların yanı sıra miniğiniz bir yere veya birine tutunarak ayakta kalmaya, oturma durumundan ayakta durma pozisyonuna geçmeye, yüzüstü yatarken oturma pozisyonu almaya çalışabilir; el sallamayı veya el çırpmayı oyunlarınıza ekleyebilir, küçük cisimleri başparmağını kullanarak yakalayabilir ve parmaklarını daha aktif kullanabilir. Nesnelere doğru harekete geçebilir hatta henüz anlamını bilmiyor olsa da anne, baba diyebilir.

Katılma nöbetleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin