YENİDOĞANIN DÜNYAYI TANIMASI

Yenidoğan bebeğin dünyası, tarif edilemeyecek hislerin yaşandığı bir yerdir. Işık, ses, hareket, koku, onun için çok yenidir ve henüz hiçbirini ayıracak gelişimsel süreçte değildir. Bebek dünyayı nasıl tanır gelin bakalım.

YENİDOĞANIN DÜNYAYI TANIMASI

Bebek Dünyayı nasıl tanır?

Yenidoğan bebeklerin yaşadıklarını anlamak, ebeveyn için zor zamanlardır. Bazen memeye sıkıca sarılıp uykuya daldığında kendini dünyanın en mutlu bebeği hissedebilir. Bazense başına çok kötü bir şey gelmiş gibi mutsuzdur. Ne yapılırsa yapılsın kimse ne olduğunu anlayamaz. Sadece çocuğun çığlıklarla dolu ağlayışları üzülerek de olsa izlenir.

Bebek yaşamının ilk 5 haftasında, yavaş da olsa çevresinde olup biteni algılamaya, anlamlandırmaya çalışır. Bu süreç, ebeveynle çocuğun birbirinin tanımaya başladığı dönem olarak da bilinir. Bu durum, bebeğin ergenlik dönemine kadar uzayan sıçrayışlarının sadece ilkidir.

Bebek beş haftalık olduğunda nasıl bir sıçrayışa girdiğini ebeveyn anlamak istiyorsa, yeni doğmuş halini iyi gözlemelidir. Çocuk yeni doğduğunda neye benziyordu, nelerle başa çıkabiliyordu? Başına gelen yeni bir olaya nasıl karşılık veriyordu, başa çıkabilmek için nasıl bir fiziksel harekette bulunuyordu? Bu sorulara verilen cevaplar, ebeveynin çocuk gelişimini anlayabilmesi için önemlidir.

Bebek doğduğu andan itibaren çevresiyle ilgilenmeye başlar ve bu ilgi, her gün artar. Nitekim artan ilgi, merakı doğurur. Meraklı çocuk da her zaman öğrenmeye aç olur. Bir şeyi öğrenebilmek için etraflarına bakan, kulak veren çocuk, baktığı şeye mümkün olduğunda odaklanır. Bazen bu konuda o kadar çok çaba sarf ederler ki yorularak titremeye bile başlayabilirler, nefesleri kesilebilir.

Aslında anne, dokuz ay boyunca karnında taşıdığı çocuklar zaten bir tanışıklık içindedir ama bu durum, bebek dışarı çıkınca daha farklı bir boyuta uzanır. Çoğu anne yeni doğan çocuğunda, belki de doğmadan önce kurdukları hayaller nedeniyle, birtakım bildik özellikler arar. Düşündüğü kadar sakin mi? Babasıyla arasında nasıl bir bağ var? Bunlar hep merak konusu.

Sorulara cevap bulabilmek için çoğu anne çocuğu sınamak ister. Çocuklarının nasıl mutlu olduğunu öğrenmek isterler. Bebeği tanımak ve vereceği tepkiyi öğrenmek onu rahatlatacaktır. Bebeklerine iyi gelen şeyi kendileri bulurlarsa memnuniyet duyarlar, çünkü bu bebeklerini tanıdığını kanıtlar. Bu durum, annenin güvenini arttırır ve çocuğuna iyi bakacağı hissi verir.

GELİŞİRKEN DEĞİŞEN ÇOCUKLARDA HUYSUZLUK BELİRTİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0