Bebek Beslenmesinde Güvenlik Önlemleri

Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular, ebeveynler ve bakıcıların gözden kaçırmaması gereken önlemleri içermektedir. Özellikle beslenme sırasında yaşanabilecek kazaları böylece en aza indirebilirsiniz.

Bebek Beslenmesinde Güvenlik Önlemleri

Beslenme güvenliği nasıl sağlanır?

Beslenme saati özellikle bebeklerde günün büyük bir zamanını alırken, etrafında da dağılıp kirlenmesine neden olabilecek bir etkinliktir. Beslenme saatinin, tehlikeli bir duruma dönüşmemesi için dikkatli olmak fayda sağlayabilir. Merak duygularına yenik düşebilecekleri için etraflarında ilgilerini çekecek bir cisme ulaşmaya çalışırken dengelerini kaybedip düşebilirler. Bebeğinizi mama sandalyesinde besliyorsanız öncelikle emniyet kayışlarının bağlı olduğundan emin olmalısınız. Böylece herhangi bir düşme durumunun da önüne geçmiş olursunuz. Besinlerin ısısı da bebeklerinizin sağlığı ve güvenliği için önemli bir faktördür. Ağız yanmalarının önüne geçmek ve bebeğinizin yemeklerini rahat bir şekilde yemelerini sağlamak için bazı önemler almalısınız. Yemeğini yedirmeden önce mutlaka sıcaklığını kontrol etmek ve gerekirse soğutmak bu önlemlerin başında gelmektedir. Diğer yandan bebeğinizin yemeklerini ocakta ısıtmak mikrodalgada ısıtmaktan çok daha güvenlidir çünkü mikrodalga fırında yemeğin her bölümü aynı ölçüde ısınmayabilir. Böyle bir durumda yemeğin sıcaklığını kontrol etmenize rağmen bebeğinizin yiyeceği lokmada aşırı bir sıcaklık olabilir.

Beslenme sırasında hangi kazalara rastlanır?

Bebek beslenmesinde gerçekleşen kazaların başında boğulmalar gelmektedir. Bunun bir nedeni bebeğinizin solunum yollarının çok hassas olmasından ötürü çok çabuk tıkanabilmesiyken diğer bir nedeni de dikkatsizliktir. Boğulmak, eğer yerinde ve zamanında müdahale edilmezse ölüme yol açan bir kazadır. Bebeklerin henüz çiğneme ve yutkunma mekanizmaları bizler kadar gelişkin olmadığından yutmaya çalıştıkları lokmalar kolaylıkla nefes borularına kaçabilmektedir. Henüz yeteri kadar güçlü öksürüp o lokmayı dışarı atamayacak olan bebeğinizi beslerken dikkat etmeniz gereken başlıca kurallar vardır. Katı gıdalara çok erken başlamamanız kazaları önleyecek detaylardandır çünkü yutma yetenekleri henüz gelişmediği için kolaylıkla boğulabilirler, püre halindeki katı besinleri bebeğinize 4 ya da 6 aydan önce yedirmemelisiniz. Yutağa kaçması muhtemel riskli yiyeceklerin bebeğe vermekten kaçınmalısınız. Üzüm, sosis, katı et parçaları, çiğ havuç, fıstık ya da fındık ezmesi bu durumda risk oluşturabilecek yiyeceklere örnektir. Yemek yedirilmesi sırasında ebeveynlerin dikkatlerinin dağılması, başka bir şeye odaklanmaları yine risk oluşturan etkenlerdendir.

Tüm bunların yanında bebeklerin içindeki merak duygusunun bir ürünü olan keşfetme güdüsüyle buldukları her eşyayı ağızlarına sokmalarının da boğulmalarına yol açabileceğini unutmamalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0