Bebeği Mamayla Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Bebek beslenmesi Biberonla bebeği beslerken neye dikkat etmeliyiz?

Bebek beslenmesi. Bebeğinizi mamayla beslerken, mamayı doğru miktarlarda ve kolayca bebeğe verebilmek için dikkat edeceğiniz bazı noktalar bebeğin beslenmesinin doğru ve rahat gerçekleşmesinde avantaj sağlayabilir.

Biberonla bebeğinizi beslerken ilk önce bebeğin ve bebeği besleyen ebeveynin doğru konumda olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin dikkatini başka yöne çekecek uyaranların mümkün olduğunca az bulunduğu bir ortamda bebeği beslemek daha kolay olabilir.

Bebeği mamayla beslerken neye dikkat etmeliyiz?

Bebeği beslemek için kucağınıza aldığınızda onu bir kolunuza yatırıp biberonu diğer elinize alarak bebeği beslemeye başlayabilirsiniz. Bunu yaparken alçak kolçakları olan ve genişçe bir koltukta oturmanız kolaylık sağlayacaktır. Destek sağlaması için kucağınıza bir yastık veya benzeri işlev görecek bir malzeme alabilirsiniz. Bebeği çok sıkmadan, kendinize doğru çekip bebeğin başını, onu yatırdığınız kolunuzun dirsek çukuruna yerleştirerek başının hafif dik durmasını sağlayın. Bu pozisyondayken bebek, verdiğiniz mamayı daha kolay yutabilir.

Bebeğin ağzını size doğru dönüp açmasını sağlamak için biberon emziğinin ucuyla veya parmağınızla ağzının kenarına hafifçe dokunabilirsiniz. Daha sonra biberonun emziğinin ucunu bebeğin dudağına değdirerek biberondaki mamayı yavaş yavaş emmeye başlamasını sağlayabilirsiniz.

Biberonu 45 derecelik bir açıyla tutmaya özen gösterin. Biberonun bu konumda tutulması emziğe mamanın daha kolay gelmesini sağlayacaktır. Bebek emerken, biberonu hareket ettirmemeye özen gösterin. Eğer bebek beslenirken uykuya dalarsa doymuş veya gaz nedeniyle kendini tok hissediyor olabilir. Bu durumda biberonu, bebeğin ağzından çekerek gazını çıkardıktan sonra tekrar onu beslemeyi deneyebilirsiniz.

Bebeği beslerken onu her zaman kollarınızda tutup biberonu ağzına dayamamaya dikkat etmelisiniz. Biberonu bebeğin ağzına dayamak, gereğinden fazla beslenmesine veya yediklerini çıkarmasına neden olabilir. Biberonu bebek sırtüstü konumdayken ona vermeye çalışmanız, kulak iltihabına neden olabileceğinden bunu yapmamaya özen göstermelisiniz.

Dişleri henüz çıkmayan, yavaş yavaş diş oluşumu başlayan bebekleri ağzında biberon varken uyutma, yatırma alışkanlığı edinmemesine dikkat edin. Biberon ağzındayken uyumayı alışkanlık hâline getiren bebeklerde diş çürüğü görülme olasılığı daha fazla olacaktır.

Doğumdan sonraki ilk birkaç haftada bebekler, genellikle her öğünde 30-85 gram arası mama tüketirler. Bebek büyüyüp ihtiyaç duyduğu besin maddeleri arttıkça, tükettiği mama miktarı da artacaktır. Birinci ayında bulunan bebekler genellikle günde iki, üç saatte bir beslenme ihtiyacı duyacaktır. Birinci haftanın sonundaki bebeklerin günde 6-8 kere çişini, 1-2 defa kakasını yapması genellikle yeterli beslendiğinin göstergesidir.

Bebeğinizin ne zaman mamadan keseceğinizi veya onun yeterli ve uygun beslenip beslenmediğini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

Bebeği Katı Gıda İle Beslemeye Başlamak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

5 yorumlar

Rabia 16 Ekim 2020 - 17:17

Artık bebeğimi daha bilinçli besliyorum çok yararlı bir makale olmuş.

Reply
Barış 16 Ekim 2020 - 22:38

Çok yararlı olmuş yeni annelere bu makaleyi okuması lazım

Reply
Caner 16 Ekim 2020 - 23:27

Gerçekten çok yararlı ve bilgi verici bir makale olmuş elinize sağlık her anne ve anne adaylarının okuması gereken bir makale

Reply
Caner 16 Ekim 2020 - 23:34

Bu yazı bir kenara, site böyle yararlı bilgilerle dolu. Oldukça yardımcı olacak gibi yeni annelere.

Reply
Fatih 17 Ekim 2020 - 15:06

Çok yararlı ve bilgi verici bir makale olmuş. Yazan kişinin ellerine sağlık.

Reply

Yorum Bırakabilirsin