BEBEĞİNİZİN BEDENİYLE ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ

Bebekler çevrelerini keşfetmek için tüm becerilerini kullanırlar. Bebeğinizin elde ettiği yeni beceriler onun daha farklı şeyleri tanımasına yardımcı olur. Bedenini kontrol etmeyi öğrenen bebeğiniz etrafını, yeni geliştirdiği bu beceriyle keşfetmek isteyecektir. Ona bu konuda yardımcı olarak gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bebek bedeni ile çevresini keşfedebilir.

BEBEĞİNİZİN BEDENİYLE ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNE YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ

Bebek bedeni ile çevresini keşfetmesi nasıl sağlanır?

Bebekler ilk aylarda hareket edemedikleri için çevrelerin sadece görerek ve duyarak gözlemlerler. Bu da bebeğin çevresi hakkında edindiği bilgilerin sınırlı olmasına neden olur. Bebeğiniz yeni beceriler geliştirdikçe edindiği bilgilerin çeşitliliği de artar. Edinilen bu bilgiler çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunur. Bu nedenle bebeğinizi çevresini keşfetmeye teşvik etmeniz önemlidir. Çocuğunuza sağladığınız destek, onun hem daha çok bilgi edinmesine hem de becerilerini daha hızlı geliştirmesine fayda sağlar.

26 haftalık bir bebek bedeninin kontrolünü sağlamaya başlar. İlk önce kol ve bacaklarını hareket ettirmeyi öğrenen bebek, yavaş yavaş bütün bedeninde kontrolü sağlamaya başlar. Bebeğiniz uzuvlarını kontrol etmeye başladıktan sonra çevresindeki cisimleri ulaşabilmek için emeklemeye başlar. Bebeğiniz emeklemeye başladıktan sonra çevrede daha çok keşfedilecek şey bulur. Ayrıca bebeğiniz bu hafta nesneler arasındaki ilişkileri de çözmeye başlar. Edindiği bu yeni bilgi onu çevresini daha çok keşfetmeye iter.

Çocuğunuz vücudunu kontrol ettikten sonra dengesini sağlamak için adımlar atar. Daha önce sizin yardımınız olmadan oturup kalkamayan bebeğiniz, artık tek başına oturup kalkmaya başlayabilir. Hatta bazı bebekler çevresindeki nesnelere tutunarak ayakta durup ilk adımlarını atabilir. Bebeğinizle birlikte oynayacağınız denge oyunları onun vücudunun daha rahat kontrol etmesine yardımcı olur. Ayrıca bebeğiniz ayakta durmaya çalışıyorsa ona destek olarak yürüme çabalarına yardımcı olabilirsiniz. Eğer bebeğiniz henüz tek başına yürümüyorsa bunun için onu zorlamayın çünkü çocuğunuz henüz dengesini yeni yeni kurmaya çalışmaktadır. Bebeğinizin şu andaki amacı yürümek değildir. Onun amacı çevresindeki nesnelerin birbirleri arasındaki ilişkiyi öğrenmektir. Çocuğunuzun vücudunun daha iyi kullanmayı öğrenebilmesi için onunla birlikte küçük egzersizler yapabilirsiniz. Böylece bebeğiniz nesneleri daha iyi kavrayabilir ve onları daha rahat hareket ettirebilir.

Bebeğinizi bu süreçte sağlayacağınız destek ileride kazanacağı beceriler için de önemlidir. Vücudunun kontrolü sağlamayı öğrenmesi ve dengesini kurmaya başlaması ileride yürümesine ve koşmasına fayda sağlayacaktır. Bebeğinizin öğrenme çabaları sırasında düşüp hevesinin kırılmaması için ona yardımcı olmaya çalışın. Bebeğinizi sağlayacağınız destek onun keşif yapmak için daha hevesli olmasını sağlar.

BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ GEZEREK KEŞFETMESİNİ SAĞLAYIN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0