Bebek Bakımında Mutfak Güvenliği

Mutfak güvenliğinin sağlanması, bebek bakımı ve güvenliği konusunda kilit bir role sahiptir çünkü mutfak bebekler için belki de evdeki en tehlikeli ortamlardan biridir.

Bebek Bakımında Mutfak Güvenliği

Mutfak güvenliğinin sağlanması neden önemlidir?

Ebeveynler olarak mutfakta nasıl güvenli vakit geçirileceği ve nelerin kazalara yol açacağını biliyor olsanız da bebeğinizin varlığı sizi daha dikkatli ve temkinli kılmalıdır. Evinizdeki tüm olası tehlikelere kıyasla mutfak daha da tehlikeli bir yer olabilir. Evdeki neredeyse tüm kesici aletlerin, sıcaklık üreten ve yanmalara neden olabilecek ocak, fırın ve su ısıtıcılarının mutfakta bulunması bunun nedenlerinden olabilir.

Mutfakta bir iş yapıyorken bebeğinizin de mama sandalyesinde oturuyor olduğundan emin olmalısınız. Etrafa uzanırken dengesini kaybedip yere düşmemesi için, oynaması ve dikkatinin dağılmaması adına bir oyuncak verebilirsiniz. Mutfak dolaplarınızdan bir tanesini, bebeğinize vereceğiniz zararsız oyuncaklarla doldurabilirsiniz. Eğer o anda mutfakta bulunmaması gerekiyorsa görüş açınızda olacak şekilde yan odada oyun alanının içinde tutabilir ve oyun oynayarak vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Bebek bakarken mutfak güvenliği nasıl sağlanır?

Mutfak kazalarını önlemek, yaşandıktan sonra müdahale etmekten çok daha kolaydır. Eğer mümkünse su ısıtıcınızın ayarlarını düşürerek en fazla 50 dereceye ayarlayabilirsiniz. Isı ayarı mümkün değilse su ısıtırken çok dikkatli olmanız ve sıcak suyu kullanırken bebeğinizi ortamda bulundurmamanız gereklidir (yine güvenli bir mesafede görüş açısında duracak şekilde). Bebeğinizi eğer mutfak musluğu evyesinde yıkıyorsanız çok daha dikkatli olmalısınız. Kullanacağız suyu önceden hazırlamalı ve musluğu kullanmamalısınız. Mutfakta bulunan tüm tehlikeli eşyaları, kesici ve sivri uçlu aletleri mümkünse kilitli değilse bebeğinizin ulaşamayacağı bir çekmecede tutmalısınız. Mutfak aletlerini kullanmıyorken fişlerinin çekilmiş ve kablolarının da sarkmıyor olduğundan emin olmanız yapabileceğiniz en iyi güvenlik önlemlerindendir. Mutfakta kullandığınız, bebeğiniz için tehlikeli olabilecek yemek malzemelerini de bebeğinizin göremeyeceği ya da ulaşamayacağı yerlerde saklamalı ve bunlarla yemek hazırlarken ayrıca dikkatli davranmalısınız.

Bebeğiniz kucağınızdayken yemek yapmak ya da yemek yemek kötü kazalara sebebiyet verebilir. Sıcak yemek hazırlarken bebeğinizi ortamdan uzakta tutmak yararlı olacaktır. Yere dökülen yemeği hemen temizlemek bebeğinizin kaymasını ve düşmesini engeller. Diğer yandan yine yemek hazırlarken uçlardaki ocakları kullanmak yerine içeride yer alan ocakları kullanmak ve tavaların saplarını da yine içeriye doğru çevirmek faydalı olabilir. Yemek masasındaki tabakların masa kenarlarında değil daha içeride durması devrilip düşmelerini ve olası bebek yanmalarını önleyecek bir davranıştır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0