Bebek Bakımında İletişimin Sağlanması ve İşbirliği

by Bebek Melekleri

Bebek bakımında iletişimin sağlanması ve işbirliği önemli bir konudur. Çocuğunuzun bakımıyla ilgili yapmanız gereken araştırmalar neticesinde vardığınız sonuç ne olursa olsun dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunların başında genel olarak bebek bakıcınız ya da kreşle olan işbirliğiniz ve iletişim bilgilerinizin sağlanması gelmektedir.

Kreş ya da bakıcı araştırmaları sonucunda karar vermek için uzun süre düşünmüş ve detaylı araştırmış olabilirsiniz. Bu süreçler bazı aileler için stresli ve yorucu olmaktadır. Yine de nihayetinde bir karar vermiş ve işe koyulmuşsunuzdur. Tüm bu süreçlerin ardından yapmanız gereken ilk iş tüm iletişim bilgilerinizi bakıcınızla ya da kreşinizle paylaşmak olabilir. Bakıcınıza telefon numaralarınızı ve evin adresinizi vermeniz en iyi yöntemdir. Size ulaşamadıklarında arayabilmeleri yakınlarınızın, iş arkadaşlarınızın numaralarını da verebilirsiniz. Böylelikle acil bir durumda size ulaşamaması durumunda önlem almış olursunuz. Diğer yandan yine evinize bir bakıcı geliyorsa, ona evinizle ilgili tüm bilgileri vermeniz gerekir. Acil çıkışların, yangın söndürücü ve diğer gerekli araçların nerelerde bulunduğu gibi. Aynı zamanda dışarı çıkılması gerektiğinde bebek arabasının nasıl kullanılacağı hakkında da bilgisinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Bebek bakımında iletişimin sağlanması ve işbirliği neden önemlidir?

İlk zamanlarda eve gelen bakıcınızı ya da kreşteki görevlileri dikkatle izlemeniz gerekir. Böylelikle çocuğunuzla arasındaki iletişimi gözlemleyebilirsiniz. Bunları yaparken bebeğinizin bakıcısıyla iyi bir ilişki kurmanız da herkesin faydasına olacaktır. İyi kurulan ilişkiler, hem bakıcınızın hem de çocuğunuzun daha huzurlu bir bakım faaliyeti içinde olmasını sağlayacaktır. Bazı rutinler, bakıcınız ile aranızdaki güveni sağlamak için gereklidir. Sabah evden çıkmadan bir gece önce olanları bakıcıya aktarabilir ve akşam eve geldikten sonra da o gün neler olduğunu (bebeğinizin neler yediği, ne kadar yediğini, yeni bir davranışta bulunup bulunmadığını, altını kaç kez ıslattığı ya da kirlettiği gibi) rapor hâlinde öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuzun düzenli kullandığı bir ilaç varsa, bunu bakıcınıza anlatmalı ve neler yapması gerektiği üzerinde durmalısınız.

Öte yandan bakıcınızdan, bebek bakımı için evde nelerin eksik olup olmadığı bilgisini de düzenli olarak almanız yararlı olacaktır. Bakıcınız tüm bu süreçte istediğiniz performansı gösteriyorsa bunu ona söylemeyi ve takdir etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu ikiniz arasındaki samimi ilişkileri kuvvetlendireceği gibi bu durum bebeğinizin bakım kalitesini de arttıracaktır.

Büyükanne-Büyükbaba ve torun ilişkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler