Bebek Bakımına Kısa Bir Mola

by Bebek Melekleri

Bebek bakımına bazen kısa bir mola gerekebilir. Bebek bakımı tam zamanlı mesai gerektiren oldukça yorucu bir iştir. Ebeveynler bazen bu süreçte yorgun düşüp zor anlar yaşayabilir. Siz de bu sebeple yorgun düşüyorsanız, bebeğinizin bakımı sırasında dinç ve enerjik olmanın önemli olduğunu unutmamalı ve kendinizi ihmal etmemelisiniz.

Bebek bakımına kısa bir mola gerekir mi?

Ebeveynlik zaman sınırlaması olmayan ve sürekli dikkat gerektiren bir iştir. Özellikle küçük bir bebeğiniz varsa ihtiyaçları için size muhtaç olduğundan dolayı çok daha zordur. Hayatınıza bir bebeğin dâhil olmasıyla yapmanız gerekenler listesi oldukça kabarır. Bu işlerin çoğu bebeğin ihtiyaçlarını gidermek üzerinedir. Bebeğin ihtiyaçları arasında anne ve babalar kendi ihtiyaçları için vakit bulamaz. Ancak sürekli olarak bu tempoda devam etmek sonunda tükenmeye sebep olabilir.

Bebeğinizin en büyük ihtiyacı sizin ilginiz ve sevginizdir. Ancak yorgun düştüğünüz ve dinç olduğunuz zamanlar arasındaki ilgi düzeyiniz açık bir şekilde farklı olacaktır. Bu nedenle bebeğinizle daha iyi ilgilenmek için kendinize zaman ayırmayı ihmal etmemelisiniz. Genellikle ebeveynler bebeklerinden ayrı kaldıklarında suçluluk duygusu hissettikleri için kendilerine özel zamanlar yaratmazlar. Kendinize vakit ayırırken dahi bunu aslında bebeğinize daha iyi bakabilmek için yaptığınızı düşünürseniz içiniz rahat olacaktır.

Bebekle sürekli, tam zamanlı olarak ilgilenmek oldukça yorucu olduğu için bir yakınınızdan veya bir bakıcıdan yardım alabilirsiniz. Çalışma hayatına dönmeyecek dahi olsanız evde size yardımcı olacak bir bakıcı sizi dinlendirecektir. Uykunuzu almanız, kişisel ilgi alanlarınıza zaman ayırmanız bir bakıcı desteğiyle mümkündür. Eğer maddi olarak böyle bir imkânınız yoksa bir yakınınızdan haftada birkaç gün bebeğinize sizinle birlikte bakmasını rica edebilirsiniz. Evde bir destekçi size ilaç gibi gelecektir. Yalnızca evde değil dışarıda geçirmek istediğiniz zamanlarda da suçluluk duymak yerine kendinizi ara sıra iyi bir ebeveyn olduğunuz için ödüllendirmelisiniz. Arkadaşlarınızla bir kahve içmek veya biraz alışveriş yapmak kendinizi bebeğinizle daha iyi ilgilenmek için tazelemenize yardımcı olacaktır. Bu tip aktivitelerin düzenli olması yorgunluk düzeyinizi düşürmeye yardımcı olur. Örneğin zihnen ve bedenen tazelenmek için haftada birkaç gün bir saat spor yapmayı veya bir kursa gitmeyi deneyebilirsiniz.

Bebek bakımında aşırı yorgunluğun sebebi zaman planlamasını tam olarak yapamıyor olmak olabilir. Görevler anne ve baba arasında eşit dağıtıldığında işler bir nebze daha kolay hâle gelecektir. Bebeğiniz uyuduğu her an ev işlerine veya diğer yapılacaklara koşmak yerine kendinize zaman ayırmayı denemelisiniz. Ne kadar dinlenmiş ve mutlu olursanız bebeğinizi de o derece mutlu edebileceğinizi unutmamalısınız.

Cinsel organlarla tanışma ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler