Bebek Araba Koltuğu Montajı ve Bilmeniz Gerekenler

by Bebek Melekleri

Bebek araba koltuğu bir zorunluluktur. Güvenli bir yolculuk için bebek araba koltuklarının doğru ve sağlam bir şekilde monte edilmesi hayati bir öneme sahiptir. Verilen talimatları eksiksiz yerine getirmek herhangi bir kazada en az zararı almak için gereklidir.

Bebek araba koltuğu montajı nasıl yapılır?

Genellikle iki tür bebek araba koltuğu vardır. Bunlardan küçük bebekler için olanını tercih ettiyseniz, sadece arabanın arkasına bakacak şekilde yani ters monte etmeniz gereklidir. Bunu yaparken arka koltuğun kemerini ya da araba koltuğu kilidini kullanmanız lazımdır. Eğer bir diğer tür olan ayarlanabilir koltuğu takacaksanız arka koltuk kemerini kullanmanız gerekirken, alt koltuk bağlantılarını (2002’den sonra üretilen araçlarda bulunan) da kullanmanız lazım gelebilir. Montaj işlemini yaparken koltuğun doğru yöne baktığından ve doğru bağlandığından emin olmalısınız. Sıkı bağlanmamış bir koltuk sorunlara yol açabilir. Koltuğun sağa sola ya da öne arkaya en fazla 2,5 cm hareket payının olması gerekir. Gerektiği durumlarda kemere kilit tokası takmalısınız.

Yüzü arkaya dönük olarak kullanılan küçük bebek koltuklarını (ayarlanabilir koltuklar da yüzü arkaya dönük yerleştirilebilir) monte ederken kullanım talimatlarında yer alan önergeleri doğru şekilde uygulamanız gerekir. Bebeğinizin daha güvenli bir yolculuk yapması için, çoğunlukla bebek koltuğunun omuz ve omuz altında bulunan kayış deliklerinden yardım alabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Araba koltuklarını, önergelerin ışığında monte ettikten sonra mümkünse eğer çocuk yolcu güvenliği konusunda uzman bir yetkiliye kontrol ettirmeniz yararlı olacaktır. Monte ettikten sonra yapılan kontrolleri, kısa ya da uzun her araba gezintinizden önce yapmalısınız. Uzmanların belirttiği üzere, çocuğunuz 2 yaşına gelmeden onların koltuklarını öne bakacak şekilde yerleştirmemelisiniz, bu onların güvenliğini riske atabilir. Ayrıca sizin de dikiz aynasından çocuğunuzu izleme içgüdünüz, araba kullanırken dikkatinizin dağılmasına neden olabilir.

Çocuğunuzun sürüş sırasında ne yaptığını çok merak ediyor ya da herhangi bir nedenden ötürü ona bakmanız gerekiyorsa güvenli bir şekilde aracınızı park ederek bakabilirsiniz. Hiçbir zaman çocuğunuzu arabada tek başına bırakmamalısınız. Aracınız, bıraktığınız konuma göre fazla ısınabilir ve bu sıcak bebekleri, yetişkinlere göre daha çabuk etkileyebilir. Diğer yandan bebeğin arabada tek başına ve savunmasız kalması kaçırılma riskini doğurabilir. Bebeğiniz büyüdükçe araba koltuğundan hoşlanmayabilir veya araba gezintisinden rahatsız olabilir. Araba koltuğundan kalkmaya çalışabilir ve uzun süreler ağlayabilir. Bu durumda bebek koltuğunda seyahat etmesi kararınızdan vazgeçmemeniz gerekir.

Bebekler için ideal uyku düzeni ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler