Bebeğinizle Dışarıya Çıkmanın İlk Adımı

by Bebek Melekleri

Bebeğinizle hastaneden eve geldiğiniz andan itibaren bir yerlere gitmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için bazı ipuçlarını bilmeniz bebeğinizle daha sağlıklı bir gezinti olanağını size sunar.

Bebeğinizle dışarıdayken her şeye hazırlıklı olmanız lazımdır. Evdeyken olması gereken tüm plana ve programa uyuyorsanız da dışarıda neler olacağını önceden kestiremezsiniz. Bebeğinizle ne zaman dışarı çıkabileceğiniz hakkında kesin bir yargıda bulunmak yanlış olabilir. Henüz daha 1 aylıkken bile kısa bir yürüyüşe çıkma olanağınız mevcuttur. Diğer taraftan evden ilk kez çıkmaya henüz hazır değilseniz bunu bir miktar erteleyebilirsiniz. Gezintilerin daha keyifli ve sorunsuz geçmesi için dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları vardır.

Bebeğinizle dışarıya çıkarken dikkat etmeniz gerekenler:

Kalabalıklardan olabildiğince uzak durmanız gerekebilir. Böylece salgın hastalıklardan bebeğinizi daha etkili koruyabilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce hava durumuna göz atmak da faydalı olacaktır. Bulunduğunuz yerde yağmur yağması, şiddetli rüzgârların çıkması ve soğuk hava dalgaları gezintinizi kâbusa çevirebilir ve bu durum bebeğiniz için iyi bir tecrübe olmayabilir. Hem siz hem de bebeğiniz havaya uygun giyinmelidir. Özellikle küçük bebekler havaya uygun giyinerek aşırı soğuk ya da aşırı sıcaktan korunabilir. Genel olarak bebeğinizde sizdekinden bir kat daha fazla giysi olması önerilmektedir. Ayrıca soğuk havalarda şapka kullanılması zorunlu bir hâl olarak dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelmektedir. Bebeklerinizin henüz vücut ısılarının çok hassas bir dengede bulunduğunu unutmamalısınız. Diğer taraftan hassas bir cilde sahip olan bebeklerin güneş ışığından da olabildiğince çok korunması lazımdır. Tüm bunlarla birlikte sokağa çıkmadan önce neler olabileceğini düşünerek her şeye hazırlıklı olmaya çalışmanız yapabileceğiniz en iyi davranıştır.

Dışarıdayken bebeğinizi sağlıklı bir şekilde gezdirmek için birkaç yöntemle onları taşıyabilirsiniz. Bebek taşıyıcısı tercih ettiyseniz karşınıza iki seçenek çıkacaktır, bunlardan birisi sırt çantası ya da kanguru diğeri ise bebek taşıma askısıdır. Bebek taşıyıcılarını tercih ederken genelde bebeğinizin ve sizin önceliklerinizi değerlendirmeniz gerekir. Bebeğinize uygun büyüklükte bir taşıyıcıyı bulmaya çalışın. Taşıyıcının ağırlık limitleri de önemlidir. Diğer taraftan kaliteli bir ürün almak istiyorsanız yapısını da incelemek zorundasınız.

Bebek taşıyıcıları pratik olmalarının yanında bazı riskleri da taşımaktadırlar. Düzgün takılmadıkları takdirde bebeğinizin nefessiz kalmasına neden olabilir. Bu gibi durumlara maruz kalmak istemiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurarak, tavsiye edilen bebek taşıma araçlarını kullanmalısınız. Taşıyıcılarla yere eğilirken dikkat etmeli ve düzenli olarak taşıyıcıların bakımını yapmalısınız.

Bebek bakımında iletişimin sağlanması ve işbirliği ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler