Bebeğinizle Birlikte Yeni Bir Yaşam

Bebeğinizin doğumuyla birlikte hayatınızda köklü değişiklikler yapmanızı gerektirecek birtakım olaylar yaşayabilirsiniz. Her ne kadar hazırlıklı olmaya çalışsanız da bu ilk hafta ve ilk aylara tam olarak hazırlıklı olmak bir hayli zor olacaktır. Bu zor ve keyifli zamanları daha iyi geçirmenize yardımcı olacak birkaç tavsiye söz konusudur.

Bebeğinizle Birlikte Yeni Bir Yaşam

Bebeğin doğumuyla nasıl bir hazırlık süreci geçirmeliyiz?

Bebeğinizin doğumuyla sizin için yeni bir süreç başlayacak. Bu alışma süresinde bazı sıkıntılar söz konusu olabilir.

Bunların arasında en belirgin olanı uyku problemi olacaktır ama unutmayın ki bu zorluk evresi zamanla geçecektir. Bebeğinizin gün içerisindeki 15-20 dakikalık uyku süresini kendiniz için oluşan bir süre olarak ele almaya bakın. O uyuduğunda siz de uyuyabilir, yemek yiyebilir, duş alabilir yahut diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer ki bu zamanlarda uyuyamıyorum diyorsanız, çözüm olarak tavsiye edilen şeylerin başında uyumaya çalıştığınız ortamı, uykuya elverişli bir hâle getirmek vardır. Aksi takdirde uykuya dalmada problem yaşamaya devam edebilirsiniz. Aynı zamanda gün içinde nikotin, kafein gibi uyumanıza engel olan maddelerden de uzak durmanız önerilir, bunları yaptığınız hâlde hâlâ uykuya dalamıyorsanız doktorunuza danışmanız yararlı olabilir.

Uyumak yahut ihtiyaçlarınızı gidermek dışında bir işle ilgilenip kendinizi daha da bitkin hâle sokarsanız bu size hem mental hem de fiziki olarak zarar verebilir. Gece uykularında ise bebeğinizi yanınıza emzirmek ya da avutmak dışında yanınıza almamanız önerilmektedir, bu daha sağlıklı bir uyku uyumanızı sağlayacaktır. Bebeğiniz beşiğindeyken ağlaması veya bağırması durumunda eğer ki aç veya hasta değilse hemen yanına gitmemeniz durumu gözlemlemeniz tavsiye edilir. Bir süre bekleyerek ne olacağını görmenizde fayda var, bebeğiniz kendi kendine de kısa sürede sakinleşebilir.

Bu süre zarfında evinize misafirliğe gelen arkadaşlarınıza, akrabalarınıza güven duyduğunuz yakınlarınıza bebeğinizi bırakıp bu süre içerisinde kendinize dinlenecek bir zaman oluşturabilirsiniz. Bebek ile yaşamaya alıştığınız bu süreçte size destek olmak isteyen sevdikleriniz olacaktır.

Ev işleri ve yemek konusunda olabildiğince pratik yolları tercih ederek bu işlere ayırdığınız zamanı azaltmanız sizin için faydalı olabilir. Günlük işlere harcadığınız süreleri azaltarak bebeğinize ve kendinize daha fazla zaman yatabilirsiniz. Zamanla tüm bunlar istediğiniz şekilde bir düzene oturacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0