Bebeğinizin Zekasını Geliştirirken Bilmeniz Gerekenler

by Bebek Melekleri

Bebeğinizin zekasını geliştirirken bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Anne ve babanın, bebeğin zekâsı üzerindeki etkileri nelerdir? İleri zekâ belirtilerinde çocuğunuz neler yapabilir? Bebeğinizin zekâ gelişimindeki etkenleri gelin birlikte inceleyelim.

Bebeğinizin zekasını geliştirirken bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bebeğinizin fizyolojik ve zekâ gelişimi için çevresel etmenlere, besin maddelerine, uykuya ve anne, babaya ihtiyacı vardır. Etrafında olmasını sağlayabileceğiniz yararlı görsel ve işitsel etmenler, sağlıklı besinler zekâ gelişimleri için yararlı olabilir. Ayrıca interaktif (birebir iletişim sağlayan) oyunlar oynamanız tavsiye edilmektedir. Zekâ gelişiminde sinir hücrelerinin görsel, işitsel uyarıcılara ihtiyacı vardır. Müzik dinletebilir, ona şarkı söyleyebilir, çamaşır makinası seslerini kaydedebilirsiniz. Bu sesler, nöronların sinaptik bağlantılarını geliştirebilecektir. Bir yandan müzik dinletip işitsel algının gelişimini sağlarken, bebeğinizin vücut uzuvlarıyla (dirsek, parmak, eklemler, ense gibi) ilgilenebilirsiniz. Bu uzuvlara hafif hafif egzersizler yaptırabilir, onun yetişkinlik döneminde kendine ve ailesine duyduğu güven duygusunu sağlayabilirsiniz. Çevresel, bireysel, görsel ve işitsel etmenlerin yanı sıra bebeğin beslenmesi de zekâsının gelişimi için önemli etkenlerdendir. Demir, folik asit, iyot, çinko, B vitamini, omega-3 ve 6 yağ asitleri gibi vitamin ve minerallerin gerekli besin kaynaklarından sağlanması sağlığı için gereklidir.

Zihinsel süreçler; akıl yürütme, muhakeme dikkati, hafıza, problem çözme, algı becerilerini kapsamaktadır. Bu yeteneklerin, işlevleri yeteri kadar yerine getirememe durumuna zekâ geriliği denilmektedir. Kalıtım sebebiyle oluşan hastalıklar arasında en yaygın olanı “down sendromu”dur. Kromozomal, metabolik eksiklik sonucunda meydana gelir ve zekâ geriliğine sebep olur.

Gebelik döneminde bağımlılık yaratan maddelerin kullanımıyla birlikte, yetersiz besinler beyin fonksiyonlarına zarar verebilir ve zekâ geriliğinin sebeplerinden olabilir. Bazen bebeğin geçirdiği yüksek ateşli hastalıklar çocuklarda beyin hasarı oluşturabilir ve zeka gelişimini etkileyebilir.

Zekâ gelişiminde bazen de ileri zekâ durumu gözlemlenir. Bebeklikten itibaren el, kol, bacak hareketlerinin sıklığı bebeğin üstün zekâlı olduğunu gösterebilir. Tanıdığı çevreyi gördüğünde gülümsemek, ani refleksler vermek, mükemmel hafıza, duyduklarını ve gördüklerini unutmama, aşırı merak, sürekli soru sormak, liderlik yapma isteği, erken dil öğrenimi ve kullandığı dilin kelime haznesini güçlendirebilmek, sürekli öğrenme ve öğrendiklerinden keyif alma isteği, küçük çocuklarla oynayabilmek, kendinden büyük insanlarla sohbet edebilmek üstün zekâ belirtilerindendir.

Bebeklerde ayrılık kaygısı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler