Bebeğinizin Neden Ağladığını Anlayabilirsiniz

Ebeveynler, doğumdan sonraki ilk zamanlarda bebeklerinin neden ağladığını çözemeyebilirler fakat bebeğinizin ağlamalarını anlamlandırmak imkânsız değildir. Zaman geçtikçe siz de bebeğinizin neden ağladığını anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin Neden Ağladığını Anlayabilirsiniz

Bebekler neden ağlar?

Yenidoğan bebeklerin tek iletişim yolunun ağlamak olduğunu herkes az çok bilir. Bir bebek çeşitli nedenlerden dolayı ağlayabilir. Ağlamanın kaynağını bularak bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

İlk kez çocuk sahibi olan ebeveynler ilk başlarda bebeklerinin neden ağladığını çözemeyebilirler. Bu nedenle bebeklerini susturmaları zaman alabilir. Bu süre içerisinde genellikle panik hâlinde ve yorgun olmaları da gayet normaldir. Fakat bebeğinizde yapacağınız gözlemlerle zaman içerisinde onun neden ağladığını çözebilirsiniz.

Bebekler farklı ihtiyaçları için farklı şekillerde ağlayabilirler. Birkaç hafta içerisinde yaptığınız gözlemlerle hangi ağlamanın neden kaynaklandığını çözebilirsiniz. Duruma göre, bebeğiniz ağlamadan önce önlem alarak ağlamaya başlamasını engelleyebilirsiniz. Bebekler acıktıkları zaman genellikle kısık sesle ağlarlar ve ağlama süreleri de kısa olur. Ağlamanın yanında ağızlarıyla emme hareketi de yapabilirler. Bebeğinizde bu hareketleri gözlemlediğinizde emzirmeyi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz iştahla emmeye başlıyorsa acıkmış demektir.

Ağlayan bebek nasıl sakinleştirilir?

Bazı bebekler rahatsız hissettiklerinden ya da ağrı çektiklerinden de ağlayabilirler. Bebeklerde ağrının kaynağı genelde gaz oluşumudur. Sıkışan gaz, bebeği rahatsız eder ve büyük olasılıkla karnında ağrıya neden olur. Ağrı çeken bebeklerin ağlaması genellikle aniden başlar ve tiz bir çığlık şeklinde olur. Böyle bir ağlamaya rastladığınızda bebeğinizin gazını çıkartmayı deneyebilirsiniz. Siz gazını çıkarmaya çalışırken sakinleşiyorsa bu ağlamanın gazdan kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz. Fakat bebeğinizin sakinleşmesi için gazını çıkarmak yeterli gelmiyorsa diğer ihtimalleri de gözden geçirebilirsiniz. Bebeğiniz bu sırada herhangi bir hastalık geçiriyorsa ya da hasta olmak üzereyse bu rahatsızlıktan kaynaklanan belirtiler yüzünden de ağlıyor olabilir. Bebeğinizin hasta olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yeni doğan bebekler, ilk başlarda kendi kendilerine uykuya dalmakta güçlük çekebilirler. Uykusu gelen bir bebek genelde gözlerin ovuşturur ve gözleri yarı kapalı olabilir. Tek başına uykuya dalamayan bebek huysuzlanmaya başlar ve bir süre sonra ağlar. Bu ağlamalar genellikle bitkin bir şekilde olur. Sesinde çatallanma olabilir. Bu durumda bebeğinizi kucağınıza alıp biraz sakinleştirin. Bebeğiniz kucağınızda uykuya dalmadan önce onu beşiğine yatırın. Yatırdıktan sonra ona hikâye okuyarak ya da alçak sesle şark söyleyerek uyumasını sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0