Bebeğinizin Konuşmasına Nasıl Doğru Yardım Edebilirsiniz?

Bebekler altı aydan sonra anlamlı görülebilecek sesler çıkarmaya başlarlar. Sekiz aydan sonraysa ilkel bir konuşma tarzı olarak anlamsız sesler çıkarmaya ve el hareketleri ile iletişim kurmaya başlarlar ve çevrelerine kendilerini bu şekilde anlatmaya çalışırlar. On bir aydan sonraysa ilk anlamlı ama basit kelimeleri duymaya başlarsınız. Tüm gelişmelere rağmen iyi bir konuşma için henüz önünde çok yol vardır. Bu süreçte ona sağlıklı bir şekilde yardımcı olmak için birkaç öneriyi yerine getirmenizde fayda vardır.

Bebeğinizin Konuşmasına Nasıl Doğru Yardım Edebilirsiniz?

Bebeğin konuşması için nasıl yardım edilir?

Çocuklar etiket kullanarak dillerini öğrenmeye başlarlar. Cisimlerin, kişilerin, maddelerin adlarını göstererek ve söyleyerek onlara yardımcı olabilirsiniz. Diğer yandan sık sık ismiyle hitap ederek kendi kişiliğine alışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız bu süreçte her şey hakkında konuşmak isteyeceklerdir fakat henüz bunu tamamen yapabilecek bir kabiliyetleri olmayacaktır. Bu nedenle onlara karşı sabırlı olmak ve elinizden geldiği kadar dinlemek çok yararlı olacaktır. Ne dediklerini anlamasanız dahi ilgiyle dinlediğinizi fark ettirin. Yine bu yönde onlarla yapacağınız karşılıklı konuşma ve iletişim, gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Ne dediklerini anlamasanız bile çıkan seslere karşılık vermeye çalışın. Bazı durumlarda bazı nesneler/objeler hakkında aynı ifadeleri kullandıklarını fark edebilirsiniz ve bu ifadeler objelerin gerçek adlarından çok farklı olabilir, bu olağan bir süreçtir. Bazen de çocuğunuzun ne istediğinizi anlamadığınız durumlarda ona seçenekler sunabilirsiniz.

Bebekler genellikle dokunarak, tadarak ya da koklayarak öğrenmeye çalışırlar. Sıcak bir kahve bardağını göstererek bu sıcak demenizden ziyade hafifçe dokundurmanız sıcağı daha iyi anlamasına sebep olacaktır. Soğuk kavramını öğretmek için de hafif (zarar vermeden) zihin egzersizleri yaptırabilirsiniz. İçinde ve dışında kavramlarını da bu yöntemi uygulayarak öğretebilirsiniz. Bir odaya girdiğinizde içinde olduğunuzu, evden çıktığınızda ise dışında olduğunuzu öğretebilirsiniz. Sıcak ve soğuk, ıslak ve kuru, büyük ve küçük, boş ve dolu gibi kavramlar uygulama yapılarak öğretilirse, bebeğinizin zihninde gerçek manada bir anlama kavuşabilir.

Sebep-sonuç ilişkisini de örnekler vererek öğretmeniz daha faydalı olacaktır. “Şu şöyle olduğu için bu böyle oldu.” kalıbında vereceğiniz örneklerle çocuğunuz olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde kurabilmektedir. Renkleri öğretirken de sadece renkleri kitapta göstermek yerine doğaya çıkabilir, yeşili yapraklardan kahverengiyi ağaç kabuklarından örneklerle öğretebilir, yoldan geçen arabaların renklerini gösterebilir, yemeklerin renklerini ona sorabilir ya da her gün giydiği kıyafetlerin üzerindeki renkleri söylemesini isteyebilirsiniz. Cisimlerin adlarını öğretirken de renkleriyle birlikte nitelemeniz (sarı muz, beyaz dolap, yeşil sebze, siyah kalem gibi) işe yarayan bir yöntemdir.

Cevap verme alıştırmaları da yapabilirsiniz. Ancak sorularınız açık uçlu değil, ona bir seçenek yönelten sorular olmalıdır. “Sarı giysiyi mi yoksa çiçekli giysiyi mi istersin?” gibi sorular karşısında daha kolay cevap alabilirsiniz. Bu süreçte sorular sormak, onların konuşmasını beklemekten daha iyi bir davranış olacaktır. Emirlerinizi ve komutlarınızı basit tutmakta da fayda vardır. Henüz çok tecrübesiz ve öğrenmeye aç bir zihnin karşınızda olduğunu unutmamalısınız. Komutlarınızı basit ve sırasıyla vermek, onların da isteklerinizi başarıyla yerine getirmesine yarayacaktır ve böylece kendilerine olan güvenlerini arttıracaktır. Tek bir seferde, tek bir iş yapmasını istemeniz çocuğunuzun şaşırmasını ya da strese girmesini engeller.

Çocuklar her zaman her şeyi doğru yapamazlar. Kelimeleri yanlış telaffuz ederler, isteklerinizi kendi mantıklarında anlayamadıkları için yanlış yaparlar, cisimlere sizden daha farklı isimler takabilirler, sizin yapmanız gereken sabırlı olmak ve onları çok sert bir şekilde düzeltmemektir. Aksi hâlde yeni şeyler öğrenme şevklerini kırabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0