Bebeğinizin Kendisine Zarar Vermesini Engelleyin

by Bebek Melekleri

Bebeğinizin kendisine zarar vermesinden korumalısınız. Bebekler, kendilerini kontrol etmeyi bilemezler. Bu nedenle farkında olmadan kendilerine zarar verebilirler. Bebeğinizin kıyafetlerinde dikkat edeceğiniz detaylarla bazı aksiliklerin önüne geçebilirsiniz.

Yeni doğan bebekler, vücutlarının kontrolünü kendileri sağlayamazlar. Kollarını ve bacaklarını sürekli oynatırlar fakat bunu istekleri dâhilinde yapmazlar. Ellerini sürekli yüzlerine götürürler ya da ayaklarını kendilerine doğru çekerler. Çocukların vücutlarını kontrol etme becerileri 6 aydan sonra gelişmeye başlar. Bu süre içerisinde kendi kendilerine zarar verebilirler.

Bebeğinizin kendisine zarar vermesini nasıl engellersiniz?

Bebekler, bu kontrol dışı hareketleri sırasında en çok yüzlerine zarar verirler. Kollarının hızını kontrol edemezler ve elleri bir anda yüzlerine çarpabilir. Bebeklerin tırnakları çabuk uzar. Eğer yakın zamanda bebeğinizin tırnağını kesmediyseniz, bebeğiniz farkında olmadan yüzünü çizebilir. Bu çizikler genelde zararsız olsa da daha büyük kazalar da meydana gelebilir. Mesela bebeğinizin tırnağı yanlışlıkla gözüne isabet edebilir.

Bebeğinizin kendi başına meydana getirebileceği kazaları önleyebilmek için öncelikle tırnak bakımını yapmanız gerekir. Bebeğinizin tırnaklarını sürekli kontrol edin ve uzadıkça tırnaklarını kısaltın. Bebeğinizin tırnaklarının uzaması hem kendi kendine vereceği zararı artırır hem de bebeğinizin eli sürekli yumruk olacağından elinde rahatsız bir his oluşabilir. Bebeğiniz tırnak kesme işlemi sırasında kollarını sürekli oynatacağı için dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin tırnaklarını yetişkinler için üretilen tırnak makaslarıyla kesmeyin ya da bu işlem için normal bir makas kullanmayın. Böyle yaparak bebeğinize zarar verebilirsiniz. Bunların yerine bebekler için üretilen tırnak makaslarını tercih edin. Bu makaslar bebeklerin parmaklarına uygun boyutlarda üretilmiştir ve bebeğinizin hareketleri sırasında kolay kolay kaymazlar. Böylece siz de bebeğinizin tırnağını keserken kazayla zarar vermezsiniz.

Bebeğinizin kendine zarar vermemesi için tırnaklarını her gün kesemezsiniz ama siz farkında değilken bu zararı önlemek için bebeğinizin kıyafetlerinden yardım alabilirsiniz. Bazı bebek giysilerinin kol kısımlarında küçük kapakçıklar bulunur. Bu kapaklar bebeğinizin yumruk yaptığı elini kapatmak içindir. Bunları bebeğinizin eline geçirerek yüzünü çizmesini önleyebilirsiniz. Bebekler için satılan eldivenler de çocuğunuzun yüzünü çizmesini önleyebilir. Fakat bu giysileri sürekli kontrol etmeniz gerekebilir. Çünkü bebeğiniz sürekli hareket ederek bunları çıkarmanın bir yolunu bulacaktır. Bazı giysi modellerininse kol kısmı kapalıdır ve kendiliğinden eldivenler bulunur. Bu tarz kıyafetler bebeğiniz için daha uygun olabilir çünkü bebeğinizin, giysinin eldiven kısmından kurtulma şansı yoktur.

Bebek kıyafeti yıkarken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler