Bebeğinizin Karakterini Belirleyen Fiziksel Davranışlar

Çocuğunuzun karakter özelliklerini daha iyi anlayabilmek için gözlemlediğiniz durumları not etmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Aldığınız notlar sayesinde çocuğunuzun nasıl bir karaktere sahip olduğunu daha net anlayabilirsiniz.

Bebeğinizin Karakterini Belirleyen Fiziksel Davranışlar

Çocuğun karakter özellikleri nasıl daha iyi anlayabiliriz?

Ebeveynler, çocuklarıyla daha iyi bir iletişim ve daha sıkı bir bağ kurabilmek için çocuklarını tanımayı isterler. Her çocuğun kendine özgü karakter özellikleri vardır. Ebeveynlerin bunları anlayabilmesi için çocuklarını gözlemlemeleri gerekir. Yaptıkları gözlemler sonucunda aileler, çocukları hakkında daha fazla bilgiye sahip olurlar.

Anne baba olarak çocuğunuzu daha iyi tanıyabilmek için yaptığınız gözlemleri not almanız faydalı olabilir. Böylece çocuğunuzun kendine özgü karakterinin, onun kişisel gelişimini nasıl etkileyeceğini daha iyi anlayabilirsiniz. Çocuğunuzun davranış boyutlarını gözlemleyip bunları not ederken süreklilikleri hakkında bilgiler de verebilirsiniz. Edindiğiniz bilgilerle çocuğunuza olan yaklaşımlar konusunda düzenlemeler yapabilir ya da yeni yaklaşım yolları izleyebilirsiniz. Çocuğunuzun fiziksel davranışlarına göre yapacağınız belirlemeler onun günlük aktivitelerine ayak uydurmanızı kolaylaştırabilir.

Bebeğin karakterini hangi davranışlar etkiler?

Bazı çocuklar çok hareketlidir. Evin içinde ve dışında oradan oraya koşturabilir ve hızlı hareket edebilirler. Çocuğunuzun böyle bir karakteri varsa evinizi onun için tehlikeli olabilecek durumlardan arındırmanız gerekebilir. Çünkü siz farkında olmadan bebeğinizin başına bir kaza gelebilir. Evinizde çocuğunuz için tehlikeli odalar varsa buraları kilitli tutup bebeğinizin girmesini önleyebilirsiniz.

Çocuklar çevrelerindeki dünyayı yeni yeni keşfetmeye başladıklarından çok meraklı olabilirler. Çekmeceler, dolaplar, kapalı kutular bebeğinizin merakını cezbedebilir. Meraklı bir çocuğunuz varsa hem onun merakını giderecek hem de güvenliğini tehdit etmeyecek güvenli alanlar yaratabilirsiniz.

Hararetli bebekler olaylara genellikle aşırı tepki verirler. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için olaylara onun verdiği kadar yüksek tepkiler vermemeye çalışın. Bebeğinizin duyguları şiddetlendiğinde sakinliğinizi korumaya çalışın.

Bazı bebekler evin içinde sessiz sedasız dolaşırlar ve genelde durumlarından memnundurlar. Bu karakterde bir çocuğa sahip olmak her ebeveynin hayalidir çünkü daha az huysuzluk yapıp daha az ağlama krizlerine girerler. Eğer çalışan bir anne babaysanız bu durum işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Bazı bebekler ebeveynlerinin ilgisini çekebilmek için yapmadıklarını bırakmazken bu karaktere sahip bebekler oyun alanlarında sıkılmadan oynayabilirler. Fakat bebeğinizin sizin ilginizi çekmek için huysuzluk yapmaması ilgiye ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Bulduğunuz her fırsatta bebeğinize ilgi göstermeniz onun kişisel olarak daha sağlıklı bir çocuk olmasını sağlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0