Bebeğinizin Karakterini Belirleyen Duygusal Davranışlar

Bebeğinizi tanımak, ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmeniz için önemlidir. Bebeğinizin karakter özelliklerine göre takip edebileceğiniz davranışlar olabilir.

Bebeğinizin Karakterini Belirleyen Duygusal Davranışlar

Bebeğin karakterini belirleyen duygusal davranışlar nelerdir?

Her bebeğin kendine özgü karakteri vardır. Bebeğiniz yürüyemiyor ya da konuşamıyor olsa da gözlemlerinizle onu diğer bebeklerden ayıran farkları görebilirsiniz. Çünkü karakter özellikleri sadece fiziksel hareketlilikle sınırlı değildir. Çocuğunuzun olaylara genel tepkileri ve tutumları da onun karakter özelliklerini belirler. Bazı bebeklerin gündelik alışkanlıklarındaki düzen sürekli değişirken, bazı bebekler çevresindeki uyaranlara karşı çok duyarlı olabilir.

Bebeğinizde yapacağınız gözlemlerle onu tanımak, ebeveyn olarak sizin de nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda size yardımcı olabilir. Bebeğinize doğru bir yaklaşım sergilemek hem bebeğinizin kişisel gelişimi için hem de ikiniz arasındaki iletişim bağlarının güçlü olması için önemlidir. Bazı bebeklerin küçük başarısızlıklarda bile morali bozulabilir. Deftere istediği şekli çizememesi ya da oyuncaklarıyla istediği gibi oynayamaması bir bebeğin moralinin bozulmasına yetebilir. Bu bebekler hayal kırıklığına gelemezler ve hemen huysuzluk yapabilirler. Sizin bebeğinizin de böyle bir özelliği varsa önemli aktiviteleri sabahları yapmaya çalışabilirsiniz. Bebekler sabahları daha sakin ve dinlenmiş olacaklarından hem odaklanmaları kolay olur hem de keyfini tekrar yerine getirme şansınız yüksektir.

Bebeklerin bazıları, alışkanlıklarında ya da etraflarında yapılan değişikliklere uyum sağlamakta güçlük çekebilirler. Bu karaktere sahip bebeklerin yatakları değiştirildiğinde, beslenmelerinde değişiklik yapıldığında bu farklılıklara alışmaları biraz uzun sürebilir. Günlük faaliyetlerinde daha az değişiklik yapmak bebeğiniz için daha iyi olabilir. Gelişim sürecinde gerekli olan değişiklikler içinse bazı ertelemeler yapabilirsiniz. Bazı durumlarda bebeğinizin bu değişime alışırken, biraz sabırlı olmanız sizi rahatlatabilir. Bebeğinizin aktivitelerinde değişiklik yapmadan önce onu uyarmanız, bebeğinizin bu değişime hazırlanmasını sağlayabilir.

Duyarlı bebeklerin nasıl davranması beklenir?

Duyarlı bebekler, çevresindeki uyaranlara karşı oldukça hassas olurlar. Fazla ses ve gürültüye karşı dayanıklı olmayabilirler. Ev içerisinde bebeğinizin stresini azaltmak için daha sessiz bir ortam yaratabilirsiniz. Dışarı çıktığınızda kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durmanız da faydalı olabilir. Bazı bebekler kıyafetlere karşı da duyarlı olabilirler. Bebeğinizin kıyafetinde onu rahatsız edebilecek etiket varsa bunu sökebilirsiniz. Çocuğunuz ayakkabı giymekten hoşlanmıyor olabilir. Eğer hava soğuk değilse ve gerekli bir durum yoksa bebeğinizin ayakkabılarını çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Bazı bebekler ise belli bir şeyde dikkatlerini toplamakta zorlanabilirler. Bebeğinizin dikkati çabuk dağılıyorsa meme emerken bir anda dikkatini çeken başka bir yere bakmak isteyebilir ya da oynadığı oyuncakları bırakıp bir anda televizyona oradan da başka bir şeye odaklanabilir. Bu bebekleri, huysuzlandıklarında daha kolay avutabilirsiniz. Birkaç hareketle bebeğinizi huysuzluk sebebinden uzaklaştırabilirsiniz.

İstikrarsız bebeklerin günlük alışkanlarının düzenli olması biraz zor olabilir. Her gün aynı saatte uyuyup uyanmak onlara göre değildir. Bu bebeklerin esnekliğe ihtiyacı olabilir. İstikrarsız bir bebeğiniz varsa, alışkanlıklarını düzene sokmak biraz zaman alabilir. Mesela yemek saatlerinin süresini dakika dakika uzatarak düzene sokmaya çalışabilirsiniz.

Azimli çocuklar, ailelerinin sınırlandırmalarına karşı biraz inatçı olabilir. Bu özellik bebeklerin ilk yaşından sonra daha belirgin olmaya başlayabilir. Bebeğiniz kendi istediğinin olması için size diretebilir. Fakat taviz vermemeyi öğrendiğinizde bebeğinizin bu inatçılığını biraz azaltabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0