Bebeğinizin Karakter Özelliklerini Tanıyın

Yetişkinler gibi bebeklerin de kendilerine ait kişilik özellikleri vardır. Bebeğinizde yapacağınız gözlemlerle onun nasıl bir karaktere sahip olduğunu çözebilirsiniz.

Bebeğinizin Karakter Özelliklerini Tanıyın

Bebeğin karakterini nasıl öğrenebiliriz?

Her insan farklı bir karaktere sahiptir. Kimisi konuşmayı çok severken kimisi dinlemeyi tercih eder. Sahip olduğumuz bu karakter özelliklerinin temelleri, bebeklik dönemimizde atılır. Bu nedenle bebekler de yetişkinler gibi farklı karakter özelliklerine sahiptir. Bu özellikler ileride yetişkin olduklarında kişilik özelliklerini de etkileyebilir. Anne baba olarak bebeğinizle vakit geçirdikçe ondaki bu özellikleri fark edebilirsiniz. Hangi konularda diğer bebeklerden ayrıldığını görebilirsiniz. Ebeveyn olarak bebeğinizi tanımak ona daha yakın hissetmenizi sağlar.

Bazen bebekler ebeveynlerinin beklemediği şekilde davranabilirler. Onların hiç beklemediği bir dille konuşup ailelerini şaşırtabilirler. Çocuğunuzun bir huyu çok hoşunuza gitse de aynı huy başka bir zaman canınızı sıkabilir. Konuşkan bir çocuğunuz varsa sizinle iletişim kurması hoşunuza gidebilir ama yemek yedirmeye çalışırken verdiği akıllıca cevaplar karşısında şaşırıp kalabilirsiniz. Bebeğinizde hoşunuza giden güzel özelliklerin ileride de onun bir parçası olabilmesini sağlayabilirsiniz. Bebekler bazı özelliklerini yetişkin olana kadar saklayabilirler.

Bebeğinizi tanımak onun ileriki yaşamı dışında sizin de ona karşı nasıl bir ebeveyn olacağınızı da etkileyebilir. Özelliklerini gözlemledikçe bebeğinizin hangi durumda nasıl tepki vereceğini bildiğinizden onunla anlaşmak sizin için daha kolay olacaktır. Ayrıca bebeğinize karşı yaklaşımlarınızı da, onun karakter özelliklerinden yola çıkarak şekillendirebilirsiniz.

Çocuğunuzun kişisel gelişiminin sağlıklı olabilmesi için davranış uzmanlarının “uyum iyiliği” olarak adlandırdığı durumun sağlanması çok önemlidir. Uyum iyiliği çocuğun çevresiyle, karakter özelliklerinin birbiriyle uyumlu olması durumudur. Bebeğinize bu ortamı sağladığınızda ikiniz arasında anlayışa dayalı sağlam bir ilişki kurabilirsiniz.

Davranış boyutları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda psikiyatristler, bebeklerde dokuz farklı davranış boyutu tespit etmiştir. Bunlar; hareketlilik, uyum sağlama, ilk tepki, istikrar, hararetlilik, duyarlılık, ruh hâli, dikkat dağınıklığı ve sebat olarak sıralanabilir. Psikiyatristler, ebeveynlerin çocuklarını anlamalarına yardımcı stratejiler oluşturabilmek için bu davranış boyutlarını kullanmaktadır. Bu davranış boyutlarının derecelendirilmesiyle bebeğin karakteri konusunda daha detaylı bilgi edinilebilir. Siz de bebeğinizdeki bu davranışları tespit ederek çocuğunuzu daha yakından tanıyabilirsiniz. Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa onun karakter özelliklerini çözmeniz biraz zaman alabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0