Bebeğinizin İlk Aylarda Çıkardığı Sesler

by Bebek Melekleri

Bebekler ilk aylarda henüz kendi seslerini dahi yeni yeni tanıyor oldukları için anlamlı sesler çıkaramaz. Ancak bebeğinizi izlediğinizde her geçen gün yeni sesler çıkarmaya çalıştığını görebilirsiniz.

İlk haftalarda çoğunlukla ağlayan bebekler gelişimlerini tamamladıkça farklı sesler de çıkarmaya başlar. Bu sesler tamamen anlamsız ve sesli harflerden oluşur. Kendi sesini ve yapabildiklerini deneyen bebeğinizin çıkardığı bu sesler sizi şaşırtmamalı. Bu sesler bebeğinizin ağlamaktan sonra ikinci iletişim aracıdır.

Bebeğinizin ilk aylarda çıkardığı sesler sizi endişelendirmeli mi?

Başlarda bebeğiniz bu sesleri herhangi bir şeye yöneltmeden gelişigüzel olarak çıkarır. İlerleyen günlerde bu sesleri karşısındaki dikkat çekici bir nesneye veya görüş açısındaki manzaraya yönelttiğini görebilirsiniz. Sesleri çıkarma sürecini bebeğiniz için bir eğitim süreci olarak düşünebilirsiniz. Bebeğiniz bu sürede sesini ve sesiyle yapabileceklerini dener ve aslında kendini bu konuda eğitir. Yapabilecekleri konusunda kendini denerken kendi sesinden hoşlanır ve bunu tekrar tekrar yapar.

Bu keşif sürecinin devamında bebeğinizin daha çok kahkaha atar ve daha yüksek sesle bağırır. Bebeğinizin gelişim sürecini takip etmeniz açısından çıkardığı sesleri gözlemlemek etkili bir yoldur. Bebeğinizin ilk aylarda çıkardığı bu küçük sesler dil gelişiminin temelini oluşturur. Başlarda yalnızca sesli harflerden oluşan sesler zaman geçtikçe çeşitlenir. Sessiz harflerle oluşturulan hecelere dönüşür. Bebeğiniz bir heceyi çıkardığında sürekli olarak tekrarlama eğilimindedir. Birkaç gün sonra farklı bir hece duyduğunuzda bir önceki heceyi unuttuğunu düşünebilirsiniz. Ancak muhtemelen unutmamıştır. Çünkü bebekler bir seferde bir heceye yoğunlaşarak onda ustalaşır ve bir diğerine geçer. Yani aslında bebeğiniz öğrenmek için pratik yapıyordur. İlk aylarda bu pratikler sonucu mantıklı kelimeler ortaya çıkmasa da hazırlık olarak değerlendirilebilir.

Bebeğinizin vokal yeteneklerini gözlemlerken yapacağınız en büyük hata onu diğer bebeklerle kıyaslamak olacaktır. Diğer çocuklarınızın bebekliğini düşündüğünüzde yeni doğan bebeğinizin çıkardığı sesleri yetersiz bulabilirsiniz. Ancak her bebek birbirinden farklıdır. Dolayısıyla her bebeğin dil gelişimi de farklı olacaktır. Bazı bebekler ilk üç ay ağlamak dışında bir ses çıkarmayabilir. Bu durum genellikle normal kabul edilse de bir sorun olduğunu düşünerek endişelenebilirsiniz. İlk aylar bu yüzden endişe etmek için çok erkendir. Bebeğinizi bir süre daha gözlemledikten sonra hâlâ bir sorun olduğunu düşünüyorsanız erken teşhisin de etkisini düşünerek bir uzmana danışmanızda faydalı olacaktır.

Egzersiz sırasında dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler