Bebeğinizin İlk Aydaki Gelişimi ve Tutuş Şekilleri

Hemen hemen her anne ve baba için bebeğin nasıl tutulacağı endişe verici bir konudur. Bu konuda bebeğin motor hareketlerindeki gelişim evrelerini bilmek bebeğinizi taşırken yararlı olacaktır.

Bebeğinizin İlk Aydaki Gelişimi ve Tutuş Şekilleri

Bebeği nasıl tutmalıyız?

Yeni anne ve baba olmuş ebeveynler bebeklerini tutmak için çeşitli yollar denerler. Bebeğinizi doğru şekilde tutmanız önemlidir, aksi takdirde bebeğiniz fiziki olarak zarar görebilir.

Bebekleri 3 farklı tutuş şekliyle doğru olarak taşıyabilirsiniz. Bunlar; beşik, karın ve omuz tutuşlarıdır. Hepsinin kendi içinde nüansları vardır. Beşik tutuşu, tutuş şekilleri içinde en rahat olanıdır. Bebeğinizin başını bir kolunuzun kıvrım noktasına getirerek diğer kolunuzla bebeği bacak ile popo kısmından sarmanız ve bebeğinizi sardığınız kol ile tuttuğunuz kolu birleştirmenizle gerçekleşmiş olur. Bu tutuş aynı zamanda bebeğinizle iletişim kurmaya olanak sağlar. Bebeğinizi tutarken onunla konuşun ve gülümseyin bu onu huzurlu ve güvende hissettirecektir. Karından tutuş pozisyonu özellikle gazı olan bebeklerin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Gazı olan bebekleri sık sık bu tutuş şekli ile tutmanız bebeğinizin rahatlaması açısından faydalı olacaktır. Bir kolunuzla bebeğin göğsünü sarın, bu esnada göğsü yere doğru bakmalıdır, diğer kolunuzla bebeğin bacak arasından tutarak pozisyonu tamamlayabilirsiniz. Karın tutuşunu bebeğinizi bacağınıza yatırarak ya da sırtını sıvazlayarak da yapabilirsiniz. Omuz tutuşu, henüz kafasını dik pozisyonda tutamayan bebekler için elverişli bir pozisyon olmamakla birlikte bebeğinizin kollarınızda uyuması için en iyi tutuş yöntemidir. Aynı zamanda dolaşırken de bebeğinize hâkim olmanız kolaylaşacaktır ve onun için endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Bebeğinizi bir omzunuza yatırdıktan sonra bir elinizle de kafasını destekleyin böylece pozisyonu doğru şekilde uygulamış olacaksınız.

Bebeklerin motor becerileri yok denebilecek kadar az olsa da belirli refleksleri her gün gelişmektedir. Bu reflekslerden bazıları emme, adımlama ve yakalamadır. 0-1 aylık bebekler başlarını çeviremez, dik tutamaz, etrafındaki nesneleri tam olarak algılayamazlar. Ancak birinci ayına yaklaştıkları zaman çenelerini yataktan kaldırmaya başlayabilirler. Refleks olarak var olan birçok hareketin dört ay içerisinde kimisi yok olacak kimisi de artık refleks olmaktan çıkıp, öğrenilmiş hareket boyutuna geçmiş olacaktır. Bebeğiniz bu süreç içerisinde size neredeyse tamamen bağlıdır. Siz farkında olmasanız bile bebeğiniz sürekli olarak öğrenme hâindedir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0