Bebeğinizin Eğlenceli Gelişimi

Bebeğinize karın üzeri egzersizleri uygulayarak motor becerileri ve kas yapısı gelişiminde yardımcı olabilirsiniz. Bu egzersizleri nasıl uygulayacağınızı makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin Eğlenceli Gelişimi

Bebeğe egzersiz yapmalı mıyım?

Bebeğinizin ilk yaşına yaklaştığı bu aylarda, hareketleri hızlı ve ani olabilir. Sinir sistemi ve kas kontrolü, yeni senkronize olmaya başlar. Hareketleri daha istemli ve kontrollü hâle dönüşür. Basit egzersizler, uygulamalarla bebeğinizin motor becerilerinin ve kas gelişiminin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk doğduğu andan itibaren motor becerileri gelişmeye başlar. İlk on iki ay içinde dengede durabilme, oturabilme, emekleyebilme ve ayakta durabilme yetisini kazandığını gözlemleyebilirsiniz. Bu becerileri kazandırmak için büyük bir topu ona doğru yuvarlayabilirsiniz. Bu bebeğinizle girebileceğiniz önemli bir etkileşim faaliyetidir. O da zamanla topa geri vurmayı, topu size geri göndermeyi öğrenecektir.

Bebeğinize, erişmeyi isteyeceği nesnelerle oyunlar yaratabilirsiniz. Blok oyunu motive olabilmesi için iyi bir yöntemdir. Blokları üst üste dizin, erişmek için çabalayacağı bir oyuncağı bloğun üzerine yerleştirin ve bebeğinizin oyuncağa ulaşmasını sağlayın. Böylelikle başarıya ulaşmak onu sevindirecek ve öz güven kazanmasını sağlayacaktır. Bebeğiniz yürüme aşamasına geldiyse, motor becerisini geliştirmek için yürüme alanlarına engeller yerleştirebilirsiniz. Bebeğiniz engelleri aştığı sürece fizyolojik ve psikolojik yönde pozitif gelişimler gösterecektir.

Bebeğinizi sırtüstü yatırarak uyutmak, dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bebeğiniz gelişimini sağlarken, hayatın her alanında onu sırtüstü tutmanız iyi olmayabilir. Bebeğinizin kafa, boyun, omuz kaslarını geliştirmelerini ve bu kaslara bağlı istemli hareketleri yapabilme kabiliyetlerini arttırmak için “karın üstü hareketleri” uygulayabilirsiniz. Her gün kendi belirlediğiniz zamanlarda bu egzersizleri yaptırmanız motor becerilerini geliştirecek ve ona sağlıklı bir gelecek hazırlayacaktır.

Bu egzersizleri nasıl uygulayacağım?

Bebeğinizin kas gelişimi için basit birkaç egzersiz tavsiye etmek gerekirse; kollarının altına havluları rulo yapın, kollarını havlunun dış hizasına gelecek şekilde yüzüstü yatırabilirsiniz. Ayrıca bacaklarınızın üzerinde yüzüstü yatırıp sırtından tutarak, bir oyuncağıyla oynamasına izin verebilirsiniz. Yılda yaklaşık 7-8 cm ve 2-2,5 kg büyümesi normal ortalamalardır. Bu gelişimi sağlayabilmek için evde, dışarıda, bulduğunuz her fırsatta yürümeye çalışmasına özen gösterebilirsiniz. El becerilerinin geliştiğini gördüğünüz zaman -sivri uçlu veya kesici olmamak kaydıyla- oyuncakları kalem, kâğıtla destekleyebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0