Bebeğinizin davranışlarındaki değişikliklerin nasıl önüne geçebilirsiniz bunu öğrenmelisiniz. Bebeğiniz yaramazlık yapmaya mı başladı? Küçük kurallar kurtarıcınız olacaktır.

Bebeğinizin davranışlarındaki değişikliklerin nasıl önüne geçebilirsiniz?

Yedi aylık bebeklerin davranışlarında bazı değişiklikler görülebilir. Örneğin dikkat çekmek için somurtabilir veya ağlar gibi sesler çıkarabilir. Çalışan ebeveynlerin bebekleri, bakıcılarıyla çok iyi anlaşırken anneleri eve geldiğinde yaramazlık yapmaya başlayabilir, bu sık rastlanılan bir durumdur. Bu yaramazlıkların çoğunun bir amacı vardır fakat özellikle bebeğinizin sizinleyken daha güvende hissettiğini gösterir. Sizin ilginizi çekmek için yapılan küçük yaramazlıklar belli ölçülerde olduğu sürece hem normal hem de sağlıklı bir davranıştır. Ölçüyü doğru ayarlamak için belli sınırlamalar koymalısınız.

Emzirirken meme ısırmak da bu yaramazlıklara bir örnektir. Muhtemelen emzirme bittiğinde bebeğinizin sizi ısırması sizin de gülerek tepki vermeniz, zihnine oyun olarak yerleşir. Annenin memesini, babanın omzunu, kardeşin parmağını ısıramayacağını fakat ekmeği ve diş halkasını ısırabileceğini bilmelidir. Isırmayı bir oyun olarak algılamaması için sizi ısırdığında ona hayır diyerek, gülmeyerek, canınızın yandığını belli ederek anlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin sürekli kucağınızda olmak istemesi de dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer bebeğinizle ilgileniyor, oyunlar oynuyor, şarkılar söylüyor, yürüme antrenmanları yapıyorsanız sürekli kucak istemeyecektir. Günde birkaç defa bu faaliyetlerin yapılmaması hâlinde bebekler, çok eğlenceli olmamasına rağmen kucağınızda olmak isterler. Kucağınızda olmak için ısrar ettiğinde mümkünse uzun süre kucağınıza almayın, oyun oynama sürelerini uzatın. Eğer kucağa alınmak için ağlarsa o anda başka bir şeyle oyalamayı deneyin. Aksi hâlde ağlamanın ilgi çekmek için işe yarar bir yöntem olduğunu düşünüp buna devam edecektir. Özellikle büyükanne ve büyükbaba ziyaretlerinde bebeğinizi kucaklarından indirmemeleri, sürpriz oyuncaklar almaları gibi bebeğinizi ‘’şımartabilecek’’ faaliyetlerin sizin kontrolünüzde olması önemlidir. Ziyaretler ve sürprizler seyrek olmalıdır. Bebeğinize kontrol ve karar mekanizmasının siz olduğunuzu gösterdiğinizde ağlayarak istediğini elde etme, oyuncaklarını sağa sola fırlatma gibi alışkanlıkları ortadan kalkacaktır.

Koyacağınız bazı kurallar hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır. İlk olarak bebeğinize anlayacağı şekilde ‘’hayır’’ diyerek bu uygulamaya başlayabilirsiniz. Çok sert olunması hâlinde bebek ürker ve sizi bir otorite olarak algılar. Bu size karşı savunmaya geçerek daha çok ağlamasına sebep olabilir. Çok yumuşak olunması hâlinde de sizi umursamayabilir. Bu durumda ses tonunuzun alçak ama kararlı olmasında fayda vardır. Eğer ağladığı için kararsız davranırsanız bunu keşfedecek ve hep kullanacaktır.

Paylaşmak istememek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler