Bebeğinizin Ateşini Düşürmeye Yardımcı Olun

Evde uygulayacağınız metotlarla bebeğinizin ateşini kontrol altına alabilirsiniz. Böylece hem yüksek ateşin düşmesine hem de bebeğinizin vücut ısısının yükselmeye devam etmesini önlemeye yardımcı olabilirsiniz. Kullanabileceğiniz metotları makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeğinizin Ateşini Düşürmeye Yardımcı Olun

Evde uygulanan metotlar bebeğin ateşini düşürebilir mi?

Bebeğiniz her ateşlendiğinde hastaneye ya da telefona koşmadan önce evde müdahale yöntemlerini denemek hem çocuğunuza hem size zaman kazandırabilir. Dikkat edeceğiniz ufak adımlarla ateşin yükselmeye devam etmesini de önleyebilirsiniz.

İlaç kullanmadan önce bebeğinizi serin tutmaya çalışın. Oda sıcaklığının yirmi derece civarında olması yeterli olacaktır. Sıcak aylarda oda sıcaklığını düşürmek için klima kullanabilirsiniz fakat bebeğinizin hava akımında kalmamasına dikkat edin. Bebeğinize kat kat giysiler giydirmeyin, battaniyeye sarmayın. Zaten ateşi yüksek olan bebeğinizde sıcak çarpmasına yol açabilir. Bebeğinizin ince kıyafetler giymesine özen gösterin. Yaz aylarında sadece beziyle bırakabilirsiniz.

Bebeğin ateşini düşürmek için neler yapabilirim?

Yüksek ateş sıvı kaybına neden olacağından bebeğinizin yeteri kadar sıvı aldığından emin olun. Anne sütü dışında diğer besinlere geçen bebekler için sulu çorbalar hazırlanıp, suyu bol meyveler yedirilebilir. Bebeğiniz diğer besinlere geçmediyse, anne sütünü ya da kullandığınız mamayı sık sık vermeye çalışın.

Bebeğinize ateş düşürücü ilaç vermeden önce doktorunuza danışın. Bebeğiniz altı aylıktan küçükse ve rektal ölçümle ateşi 39,5 dereceden yüksekse fakat doktorunuza ulaşamıyorsanız ılık suyla ıslattığınız bir bezle bebeğinizin ateşi düşürmeye çalışın. Bebeğiniz altı aylıktan büyükse, doktorunuzun daha önceden tavsiye etmiş olduğu dozda asetaminofeni içeren bir ilaç verebilirsiniz.

Islak bezle ateş düşürme uygulaması, genellikle ateş düşürücü ilaçlar işe yaramadığında ya da altı aydan küçük bebeklerin ilaç vermeden ateşinin düşürülmeye çalışıldığı durumlarda kullanılır. Islak bezin soğuk suyla ya da alkolle ıslatılması bebeğinizde titremeye yol açabilir. Bu da bebeğinizin vücudunun daha da ısınmasına yol açabilir. Bezi ılık bir suyla ıslatmanız yeterlidir.

Bebekler ateşlendiğinde dışarı çıkmak isteyecektir. Onu dinlenmeye zorlamayın fakat aşırı enerji gerektiren aktiviteler vücut ısısını yükseltebilir. Bunun dışında küçük gezintilerde bir problem olmayabilir. Vücut ateşlendiğinde kalori kaybettiğinden bebeğinizi aç bırakmamaya dikkat edin. Doktorunuz size söylemeden bebeğinize lavman yapmaya kalkmayın. Islak bir bez ve havluyla bebeğinizin vücudunu sarmak, ısının ciltten çıkmasını önleyeceğinden bunu yapmayın. Sarmak yerine ıslak bir bezle silin. Sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız bebeğinize aspirin ya da asetaminofen vermeyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0