Bebeğinizi mevsim koşullarına uygun giydirmek onun sağlığı için önemlidir fakat yanlış uygulamalarınızda bebeğinize, hava koşullarından daha çok zarar verebilirsiniz.

Bebeğinizi mevsim koşullarına giydirmek neden önemlidir?

Yeni çocuk sahibi olan aileler, bebeklerinin başına bir şey gelmemesi için aşırı korumacı olabilirler. Aileler ilk çocukları doğunca akla gelmeyecek detaylara dikkat edebilirler. Bu korumacılık bir yere kadar iyi olsa da fazlası çocuğa zarar verebilir. Doğru olan tüm tedbirlerin kararında alınmasıdır.

Bebek bakımında önemli konulardan biri de bebeğin giydirilmesidir. Çocuğun cildine ve günlük kullanımına uygun giysilerin seçilmesi dışında bebeğinizin mevsime uygun da giydirilmesi gerekir. Bebeği gereğinden fazla giydirmek nefes almasını ve vücut ısısını dengelemesini zorlaştırırken gereğinden az giydirmek de serin havalarda hasta olmasına sebep olabilir.

Bebeğinizin cildinin sizinkinden daha ince olduğu ve hava durumlarına karşı daha korumasız olduğu doğru olsa da en ufak bir esintide çocuğunuzu kat kat giydirmek doğru değildir. Çocuğunuzu farklı hava koşullarına alıştırmamanız onun bağışıklığının farklı durumlara karşı dirençsiz olmasına da neden olabilir. Bebeğiniz ateşli bir hastalık geçirdiğinde ona fazlaca kıyafet giydirmek ateşinin daha da yükselmesine sebep olabilir. Eğer eviniz sıcaksa ev içinde çocuğunuza bir zıbın ve üstüne bir kat da tulum giydirmeniz yeterli olacaktır. Çocuğu fazla giydirmek bebeğinizde sıcak çarpması etkisi yapabilir. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bebeklerin cildinin daha ince olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle bebekler güneş ışınlarından daha fazla etkilenirler ve daha kolay güneş yanığı olabilirler. Yaz aylarında bebeğinizi dışarı çıkarırken cildinin açık kalan yerlerini ince bir tülle örtebilirsiniz. Böylece bebeğinizi kat kat giydirmenize gerek kalmaz. Sıcak havada bebeğinizi gereğinden fazla giydirirseniz sıcak çarpmasına sebebiyet verebilirsiniz. Onun yerine dışarıda olduğunuz zaman ince bir zıbın ya da ince kumaşlı kıyafetler giydirmeniz yeterli olacaktır.

Evin içinde yaz mevsiminde klima kullanıyorsanız ya da evin içini havalandırmak için tüm pencereleri açıyorsanız bebeğinizin hava akımında ve klima altında kalmamasına dikkat edin. Bu durumlarda bebeğinizin üşüyeceğini düşünüyorsanız yine üstüne ince bir örtü örtebilirsiniz. Ama kıyafetlerini mümkün olduğunca ince tutmaya çalışın. Bebekler yetişkinler gibi kolay kolay terlemeseler bile onlar da sıcaktan bunalabilirler.

Bebeğinizin kendisine zarar vermesini engellemek ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler