Bebeğinizi Biberonla Beslemek

Bebek dünyaya geldikten belli bir süre sonra anneler çeşitli sebeplerden dolayı her an emzirmeyebilir. Bu durumda sağdığınız sütü veya hazırladığınız mamayı biberon aracılığıyla bebeklere vermeniz mümkündür.

Bebeğinizi Biberonla Beslemek

Bebeği biberonla nasıl besleyebiliriz?

Günümüzde anneler doğumdan kısa bir süre sonra işlerine veya bebekten önceki aktivitelerine döner. Bu durumda bebeklerinin her an yanında olamayabilirler. Hâl böyle olunca bebeğin beslenmesi için çeşitli çözüm yolları aranır. Bebeği biberon gibi yardımcı bir araçla beslemek yalnızca anneden uzak kalma hâli için gerekli değildir. Annenin sağlık durumu bebeğini emzirmeye elverişli olmayabilir. Anne sütü yerine çeşitli nedenlerle mama tercih ediliyor oluşu da bebeği biberonla beslemeyi zorunlu kılar.

Anneler süte ek bir besin desteğini bebeklerine verirken veya biberon kullanırken genellikle endişeye kapılır.  Çoğu anne biberon kullanmadan beşinci veya altıncı haftaya kadar emzirerek devam edebilir. Bu haftalardan önce biberon denenmesi bebekte meme karmaşası yaşatarak emmeyi güçleştirebilir.

İnek sütü gibi ek bir besin bebeklerin gelişimlerinin bu evreside tavsiye edilmez. Bebeğinize ek olarak anne sütü verecekseniz sütünüzü nasıl sağacağınız, toplayacağınız ve saklayacağınızla ilgili bir uzmandan destek alabilirsiniz. Doktorunuz veya bir emzirme uzmanı bu konuda size gerekli desteği sağlayacaktır.

Ek besin olarak hazır mamaları tercih edecekseniz bebeğinizden belli sürelerle ayrı kalacağınızdan süt kanallarının tıkanmaması açısından süt sağmanız gerekebilir. Mama ek besin olarak pahalı olan seçenektir. Ancak pratik ve besleyici bir seçenek olması sebebiyle pek çok anne tarafından tercih edilir.

Biberonla beslerken ne kadar beslemeniz gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Emzirirken bebeğiniz doyunca duracaktır. Bu durum ne yazık ki ek besinde böyle değildir. Bebeğinizin gelişimine göre doğru miktarı sizin tespit edip vermeniz gerekir. Bebeğinize vermeniz gereken ek besin miktarını doktorunuza danışabilirsiniz.

Bebek biberona alışamıyorsa ne yapılmalıdır?

Bebeğinizi biberona alıştırmakta zorluk çekiyorsanız mama vermeden önce yeterince acıktığından emin olun. Bebeğiniz emzik emiyorsa biberonda da emziğine benzer bir model tercih edebilirsiniz. Bu daha hızlı kabullenmesine yardımcı olacaktır.

Biberona alışmayı kolaylaştırmak ve süt rezervinizi korumak için belli bir düzen oluşturmayı deneyebilirsiniz. İşe başlamak, şehir dışına çıkmak gibi bir durum sebebiyle bebeğinizden uzak kalıyorsanız biberona alıştırmaya iki hafta öncesinde başlamanız tavsiye edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0