Bebeğinize Kıyafet Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

by Bebek Melekleri

Bebeğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gerekenler vardır. Bebek sahibi olurken ebeveynleri heyecanlandıran noktalardan biri de bebek için alışveriş yapmaktır. Anne babalar rengârenk kıyafetlerden hangisini alacağına karar veremez fakat dikkat edeceğiniz birkaç noktayla seçeneklerinizi azaltabilirsiniz.

Anne babalar, bebek için alışverişe çıktıklarında onlara sunulan seçenekler arasında kaybolurlar. Özellikle de konu kıyafetse, bebekler için hazırlanan o rengârenk minicik kıyafetlerin hepsini satın almak isteyebilirler. Tabii ki hepsini satın almak pek mümkün olmasa da kıyafet alışverişi sırasında dikkat edeceğiniz birkaç nokta, seçeneklerinizi azaltmada size yardımcı olacaktır.

Bebeğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gerekenler:

Yeni doğacak bebeğinize kıyafet alırken en başta pratik olmasına dikkat etmeniz gerekir. Unutmayın, çocuğunuz ona aldığınız kıyafetlerdeki desenleri anlayamayacaktır. Bebeğiniz için önemli olan içinde rahat etmesi olacaktır. Yenidoğan bebek kıyafetleri genellikle üçer aylık dönemlere göre hazırlanırlar. Bebeklerin gelişimi hızlı olduğundan, bu üçer aylık periyotlarda yeni kıyafetler almanız gerekebilir. Bu nedenle pahalı kıyafetler seçmek, sizi ekonomik açıdan zarara sokabilir. Onun yerine ucuz ama çocuğunuzun rahat edebileceği kıyafetler almak daha iyi bir seçenek olabilir.

Bebeğinize kıyafet seçerken üstünde yazan etiketlere tamamen güvenmemek gerekir. Bazen üstünde yazan dönem bebeğinize uysa da, eve gittiğinizde çocuğunuza kıyafet bol ya da dar gelebilir. Bu riski almamak için, henüz mağazada iken kıyafetin çocuğunuza uyup uymayacağını gözünüzle değerlendirebilirsiniz. Her bebek aynı boyutlarda doğmayabilir. Kimisi kilolu doğarken kimisi diğerlerine göre daha zayıftır. Ebeveyn olarak bunun kararını kendiniz vermek zorunda kalabilirsiniz.

Kıyafet seçerken bedeni dışında kumaşına da dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız kıyafetin çocuğunuz giydiğinde onu tahriş etmemesi gerekir. Pamuklu ve kolay yıkanabilen kıyafetler, çocuğunuzun da rahat etmesini sağlar. Yaz döneminde hava alan kumaşları tercih etmeniz de çocuğunuzun tahriş olmasını engeller. Alacağınız kıyafetin olabildiğince sade olmasına dikkat etmelisiniz. Kıyafet üzerindeki boncuk ve düğmeleri çocuğunuz yutabilir. Olabildiğince az bağcıklı ve boncuklu kıyafetler seçmeye çalışın. Alacağınız kıyafetin hem size hem de bebeğinize kolaylık sağlaması gerekir. Bebeğinizin altını değiştirirken ya da başka kıyafet giydirirken sizi en az zorlayacak modelleri seçmeye özen gösterin.

Bebeğiniz hızla büyüyeceğinden kıyafetleri de çok çabuk küçülecektir. Bebeğinize sürekli yeni kıyafetler almak yerine ikinci el kıyafet satan mağazalardan ya da başka annelerden de bebeğinize kıyafet alabilirsiniz. Böylece bebeğinizin masraflarını biraz olsun azaltmış olursunuz.

Baba ile çocuk ilişkisi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler