Bebeğinize günlük kıyafet seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Bebeğiniz sürekli büyüyeceğinden ona fazla kıyafet almak ekonomik açıdan sizi zorlayabilir. Onun yerine bebeğinizin ihtiyaç duyacağı ana kıyafetlerden birkaç tane almak sizi daha az zorlayacaktır. Bebeğinizin ihtiyaç duyacağı kıyafetleri öğrenmek işinizi kolaylaştırabilir.

Bebeğinize günlük kıyafet seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

Yenidoğan bebekler hızlı bir gelişim gösterirler. Bebek kıyafetleri de 3 ya da 6 aylık periyotlara göre üretilirler. Bebeğinize her dönemde fazlaca yeni kıyafet almak sizi hem ekonomik olarak yıpratacaktır hem de bir süre sonra eviniz bebeğinizin kıyafetlerinden geçilmeyecektir. Yenidoğan bir bebek kıyafetlerini sürekli kirletecek olsa da birkaç temel kıyafet dışında daha fazlasına ihtiyaç duymayacaktır.

Bebeğinizin ihtiyaç duyacağı en temel kıyafetlerden biri zıbındır. Zıbınlar hem sizin hem bebeğinizin işini kolaylaştıran kıyafetlerden biridir. Bacak arasından çıtçıtlarla tutturulmaları bebeğinizin bezini değiştirirken ya da ona başka bir kıyafet giydirirken zorlanmanızı önler. Ebeveyn olarak siz bebeğinizin kıyafetini kısa sürede değiştirirken bebeğiniz de değişim sırasında fazla sarsılmayacağı için sıkılıp huysuzlanmayacaktır.

Bebekler için üretilen tulumlar da işinizi oldukça kolaylaştıracak giysilerden biridir. Bu giysiler de zıbınlar gibi tek parçadır ve genellikle bacak kısımlarında çıtçıtlar bulunur. Zıbınlardan farklı olarak kolları ve bacakları uzundur. Bebeğiniz için her mevsime uygun tulum bulabilirsiniz. Tulumlar günlük kıyafet ya da pijama olarak kullanılabilirler. Böylece siz bebeğinize temiz kıyafet hazırlarken, size zaman kazandırmış olurlar.

Pijamalar, bebeğinizin ihtiyaç duyacağı önemli giysilerdendir. Her mevsime uygun pijama bulabilirsiniz. Pijamalar genellikle alt ve üst olarak iki parçadan oluşurlar. Bebeğinize pijama alırken ona çok büyük gelmemesine dikkat edin. Size çok rahatmış gibi görünse de pijamanın bol kısımları bebeğinizin boynunda toplanarak boğulma riski oluşturabilirler. Alacağınız pijamanın lastikli kısımları varsa bunların bebeğinizi çok sıkmayacağından emin olun. Bebekler çorapları ayaklarından çıkarmayı çok severler. Alacağınız pijamanın ayak kısmının kapalı olması bu açıdan işinizi kolaylaştırabilir.

Yaz ve kış aylarında bebeğinizi daha iyi koruyabilmek için mevsimine göre atkı şapka ve eldivenlere de ihtiyaç duyabilirsiniz. Şapkalar kışın bebeğinizi soğuktan yazın da güneşten koruyacaktır. Eldiven ve atkılar ise kışın çocuğunuzla dışarı çıktığınızda onun soğuktan etkilenmesini önleyecektir.

Çoğu bebek yürümeye başlayana kadar ayakkabıya ihtiyaç duymaz. Bebekler genellikle yaşlarını doldurduktan sonra yürümeye başlasalar da bazıları erkenden ayaklanabilir. Bebeğinizin evin içinde ayakkabıya ihtiyacı olmasa da dışarı çıktığında ayağını koruyabilmesi adına ayakkabı giymeye ihtiyacı olacaktır. Bebeğiniz için ayakkabı seçerken tabanının kaymamasına ve esnek olmasına dikkat edin. Sıkı ayakkabılar bebeğinizin yürümesini zorlaştırabilir.

Bebeğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler