Bebeğinizdeki Yeni Gelişmeler

Bebeğiniz bu aylarda artık daha sık ayakta durmaya çalışacak, ellerinden tutmanız hâlinde ilk adımlarını atacak, birey olduğunu fark edip kendi eşyalarına bağlılık gösterecektir.

Bebeğinizdeki Yeni Gelişmeler

Bebekte dokuzuncu ayda dikkat çeken başlıca olaylar nelerdir?

Bebeğiniz bu ayın sonunda eşyalara ya da size tutunarak ayakta durabilir, oturur durumdayken tutunarak ayağa kalkabilir, elinden oyuncağını almaya çalıştığınızda tepki gösterebilir, anne veya baba diyebilir, yüzüstü yatarken kendi kendine oturabilir, alkış yapabilir, hafif eşyaları kaldırabilir, tutunarak yürüyebilir, “hayır” dediğinizde sizi anlayabilir, kısa süre olsa da tutunmadan ayakta durabilir, sizden isteyeceği bir şeyi ağlamadan gösterebilir, ona top attığınızda oda size geri yuvarlayabilir, küçük bir fincandan tek başına su içebilir, işaretle birlikte tek heceli komutlara uyabilir.

Bebeğiniz hazır olduğunda ellerinizden tutarak yürüme denemeleri yapmak istediğini belli edebilir. Erken yürüme çalışmaları bebeğinizin bacaklarında ve fiziksel yapısında herhangi bir bozukluğa sebep olmaz. Hatta bu aktiviteler bacaklardaki kasları çalıştırıp yürümeye hazırlayacağı için faydalıdır. Fakat bu durum sizin bel ve omurga sağlığınız için sakıncalı olabilir. Bu ayda bebekler genellikle ayakta durmaya meyil gösterirler. Eşyalara tutunarak ayağa kalkar, kısa bir süre sonra yere düşerler. Düşmemesi için ayakta durma çabasını engellemeye çalışmayın. Düşmesin diye bebeğinizi oyun alanına tutmak da doğru olmayacaktır. Bu düşme durumunun tehlike oluşturması kısa sürelidir. Sizin yardımlarınız sonucunda bebeğiniz kendine zarar vermeden nasıl düşeceğini kısa zamanda öğrenecektir. 

Ayakta durma, yürüme ve emeklemeler sürerken bebeğinizin sürekli aynı dolaba tutunarak ayağa kalktığını ya da battaniyesini peşinden sürükleyerek emeklediğini görebilirsiniz. Bu normal bir durumdur. Çünkü bebeğiniz artık sizden ayrı bir birey olduğunu fark etmeye başlamıştır. Bebekler, anne ve babasının her zaman yanında olamayacağını anladığında bir nesneye bağlanma ihtiyacı duyarlar. Fakat bazen bu nesnelere aşırı bağlılık gösterebilirler. Bu yüzden bu nesnelerin kullanımını ev ya da yatakla sınırlandırmak gerekebilir. Bu gelişim aşamalarında ciddi bir sıkıntı görüyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0