Bebeğiniz İçin Evde Güvenlik Önlemleri

Bebeğiniz artık kollarınızın arasından kendi ayakları üzerine indi ya da emekliyor olabilir. Hareket kabiliyeti artan bebeğiniz için evinizi güvenli hâle getirmeniz oldukça önemlidir.

Bebeğiniz İçin Evde Güvenlik Önlemleri

Bebeğiniz için evde nasıl güvenlik tedbirleri alırız?

Bu aylarda bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Bebekler 7. aydan itibaren tehlikelere daha açık hâle gelirler. Bunun sebebi yeni öğrenilen becerilerin doğru olmayan kararlarla birleşmesidir. Kendi kendilerine zarar verebilme ihtimali ikinci yaşın sonlarına kadar oldukça fazladır. Örneğin kapısı olmayan merdivenler, ortalıkta bulunan ilaçlar tehlike oluşturur.

Olası bir kazayı engellemek için evinizi bebeğinize göre düzenlemelisiniz. Tehlikeli ve bebeğinize zarar verebilecek nesneleri onun ulaşamayacağı yerlere kaldırabilirsiniz. Daima dikkatli olmalısınız ve eviniz güvenli dahi olsa kazaları topyekûn engelleyemeyeceğinizi bilmelisiniz. Özellikle temizlik malzemeleri ve elektronik aletler gibi materyaller ile işiniz varsa ve o sırada bebeğiniz serbestçe evde dolaşıyorsa dikkatinizin bir saniye dağılması bile kazaya sebebiyet verebilir. Mutfakta yemek yaparken bir bıçağı masada unutmanız bile bebeğiniz için oldukça tehlikelidir. Bebeğinizi mümkün olduğunca yalnız bırakmamaya çalışın.

Güvenlik tedbiri alırken neye dikkat etmeliyiz?

Güvenliği sağlamak için kullanabileceğiniz, size yardımcı olabilecek bazı taktikler vardır. Örneğin yanmaz uyku tulumları kullanabilirsiniz. Terlik, ayakkabı ve çorapları altı kaymaz özellikte olanlardan tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin ayağına takılabilecek kıyafetler de kullanmamalısınız. Uzun ayakkabı bağcıklarına da dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

Bunları yaparken bebeğinizi kısıtlamamaya özen göstermelisiniz. Bulunduğu ortamı güvenli hâle getirip, bebeğinizi özgür bırakarak kendisini ve çevresini keşfetmesine izin vermelisiniz. Yetişkinler gibi bebeklerde hatalardan ders çıkarabilirler. Bebeğiniz sıcak çay bardağına dokunup elini yaktığında muhtemelen bir daha aynı durumda daha dikkatli davranacaktır.

Bugüne kadar dünyayı hep sizin kollarınızın arasından izleyen bebeğiniz artık kendi ayaklarının üzerinde veya emekleyerek kendi göz hizasından izlemeye başlamıştır. Onu anlamak ve karşılaşabileceği tehlikeleri daha yakından görmek için sizde onun göz hizasına inmeli ve o şekilde iletişim kurmalısınız.

Eğer bilmiyorsanız mutlaka ilk ve acil yardım yöntemleri öğrenmelisiniz. Her zaman kazalara engel olmanız mümkün olmayabilir ama doğru ilk yardım hayat kurtarıcıdır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0