Bebeğiniz Artık 6 Aylık

Bebeğinizle birlikte geçen 6 aydan sonra birbirinize artık tamamen alışmış olmanız beklenmektedir. Bebeğinizin bu sürece gelene kadar beden ve motor becerilerinin çeşitli gelişimler gösterdiği bilinmektedir. Bu gelişimler hayatlarını sürdürebilmeleri açısından önem arz etmektedir.

Bebeğiniz Artık 6 Aylık

6 aylık süreçte motor gelişimi nasıl ilerler?

Bebeğinizle birlikte geçen 24 haftadan sonra artık onun ne istediğini neredeyse tamamen algılayabilecek ve ihtiyaçlarını tedarik edebilecek duruma gelmiş olmanız beklenmektedir. Nitekim bebeğiniz de artık sizi anlayabilecektir. Bu nedenledir ki artık aranızdaki bağ daha da gelişecek ve yakın zamanda bebeğiniz size tam anlamıyla bir bağlılık içinde olacaktır.

Bebeğinizin duygusal gelişimiyle birlikte fiziksel gelişimi de devam edecektir. Bu gelişimlerin neler olduğunu bilmekte fayda vardır. Bebeğiniz, sırtüstü konumdayken başını ayaklarına bakmak için yastıktan kaldırmaya başlayabilir. Aynı zamanda bacaklarını dikey olarak havaya kaldırdıktan sonra görüş alanına giren ayaklarını elleriyle kavrayabilir. Kollarını canlı bir biçimde, heyecanla sallar ve kucağa alınmak istiyorsa kollarını yukarı doğru kaldırır. Eğer ki yatar pozisyondayken oturtmak için kollarından nazik bir kuvvetle çekerseniz, omuzlarından gererek kendisini yukarı doğru ittirir. Oturtmaya çalıştığınızda baş ve sırtın dimdik bir şekilde durduğunu gözlemleyebilirsiniz. Çok kısa bir süre de olsa tek başına oturabilir. Bacaklarıyla güçlü tekmeler savurabilir. Ayaklarını sert bir zemin üzerine bastırınca belirgin bir şekilde zıplayabilir. Yüzüstü yatarken sırtüstü pozisyonuna geçebilir ve aynı hareketin tam tersini de yapabilir. Yüzüstü yatarken kollarından destek alarak kafasını kaldırıp etrafı izleyebilir.

6 aylık bebek gelişiminin özellikleri nelerdir?

Aynı zamanda bebeğiniz için 6. ay duygusal bir eşik anlamına da gelir. Artık annesine olan bağlılığı üst seviyelere çıkmıştır. Annesi görüş alanından kaybolduğunda uyumuyor ise onun yokluğuna tepki gösterecektir. Bu tepki ağlama, mızmızlanma ya da bağırma şeklinde olabilir. Bu süreç içerisinde bebeğin, diğer aile bireylerinin varlığını fark edeceği düşünülmektedir. Babasını, varsa kardeşini, evde sürekli gördüğü diğer insanları fark edecek, onlara daha sıcak ve samimi davranacaktır. Sık gelen arkadaşlarınızı yahut akrabalarınızı ayırt edebilecektir. Uzmanlar bu ayırt edebilmenin sebebini bebeğin göz aşinalığı oluşturmasıyla ilişkilendirir. Aşina olduğu çehrelere daha samimi davranması bu aylarda beklenen davranışlar arasında bulunmaktadır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0