Bebeğiniz Artık 3 Aylık

Bebeğinizin 3 aylık olması sizde heyecan uyandırıyor olabilir. Onun büyüyor oluşunu gözlemlemek ebeveynler için keyif vericidir. Algılarının ve tepkilerinin gelişimi sizin onunla daha çok iletişim kurmanıza ortam yaratır.

Bebeğiniz Artık 3 Aylık

3 aylık bebeğin gelişim özellikleri nelerdir?

Bebeğiniz doğumdan itibaren fiziksel gelişiminin yanında duygusal olarak da gelişim içerisindedir. Bebeğinizin fiziksel gelişimlerini yakın çevrenizdeki insanlar fark edebilecekken siz hem fiziksel gelişimini hem de duygusal gelişimini yakından gözlemliyor olacaksınız. Bu durum sizi panik havasına sokabilir ama endişelenmeniz için herhangi bir sebep bulunmamaktadır.

Artık 3 aylık olan bebeklerin gerçekleştirebildiği beden duruşları ve motor beceriler hakkında bilgi sahibi olmanızda yarar vardır. Bebeğiniz bu ayda genellikle sırtüstü olarak ve başını ortada tutarak yatmayı tercih eder. Bacakları ve kolları daha kolay bükülmeye başlamıştır ve hareketleri daha düzenlidir. Bebeğiniz kollarını simetrik olarak sallayabilir. Oturttuğunuz zaman başı ya çok az geride kalır ya da tamamen düz bir konumda olur. Yine oturtur pozisyonda durduğunda bel bölgesinde hafif bir eğrilik olabilir fakat sırtı dik olarak kalacaktır. Bebeğinizi karnından tutup öne doğru yatırdığınızda, başını öne düşürmeden önce birkaç saniye dik tutabilir. Ayaklarının üstüne bastırdığınız zaman dizleri gevşeyip, bükülebilir bu oldukça normaldir.

Bebek 3 aylıkken ne yapabilir?

Duygusal boyutuna baktığımızdaysa fiziksel olarak gelişimine kıyasla daha yavaştır. Bebeğiniz, kendisiyle konuşan kişinin suratına bakabilmek için başını çevirir. Bu sayede bebeğiniz kendisiyle konuşan kişinin gözlerinin içine bakabilir. 8 ile 10 haftaya yaklaştığında karşısındaki kişinin ses tonuna uygun bir tepki verebilir. Bebeğinizle sıcak ve içten konuşursanız onun da size gülümseyerek karşılık verdiğini görebilirsiniz. Genellikle görüş alanında olanlara ilk tepkiyi verir sonra duyumsal olaylara yönelir. Bebeğiniz gülümsemeye yaklaşık 2. ay civarında başlar. Bebeklerin içten, samimi ve anlamlı olarak gülümsemeye 3. ay dolaylarında başladığı bilinmektedir. Bu süreç içerisinde bebeğinizin cıvıldamaya benzer sesler çıkardığını da fark edebilirsiniz. Ayrıca bedenini de keyifle hareket ettirebilir. Bu gülümsemeler uyku sırasında gördüğünüz gülümsemelerden farklı olarak bilinç dâhilinde olan bazı tepkilerdir. Uyku esnasında gördüğünüz gülümsemeler ise refleks olarak yapılmış ve rahatlama durumu ifade eden mimikler olarak yorumlanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
293
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0