Bebeğin Yıkanma Alışkanlığı

by Bebek Melekleri

Bebeğin bir süre sonra yıkanma alışkanlığı edinmesi gerekir. Bebeğiniz belli bir döneme geldiğinde, onlar için üretilen küvet gibi banyo ürünleri, yetersiz hâle gelecektir. Altıncı aydan itibaren bebeğinizi evinizin banyosunda yıkamaya başlayabilirsiniz.

Bebeğin yıkanma alışkanlığı edinmesi ne kadar sürer?

Şimdiye kadar bebeğinizi yıkamak için evinizin banyosu yerine bebek küveti gibi ayrı bir yıkanma aparatı kullanıyor olabilirsiniz. Bebekler belli bir döneme geldiğinde bu ürünler bebek için yetersiz kalacaktır. Bu gibi durumlarda onun banyo yapma alışkanlığının değiştirilmesi için kolaylık sağlayacak bazı yöntemlerden söz edebiliriz.

Bebeğinize evinizin banyosunda yıkanma alışkanlığını kazandırmak için bebeğin rahatça oturabildiği döneme kadar beklemek doğru olacaktır. Banyo gibi ıslak zeminlerde kayganlık oranı fazla olduğundan banyo sırasında bebeğin güvenli bir şekilde oturabiliyor olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle küvet bulunan banyolarda bebeğin kayıp bir süre suyun altında kalması çoğu zaman bir sıkıntı oluşturmasa da bebeğin bu esnada yaşayacağı panik, ileriki dönemlerde ona banyo korkusunu aşılayabilir. Bebeğinizin banyodayken onun yanından bir süre dahi olsa ayrılmamanız, onu yalnız bırakmamanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu durumun önüne geçmek için banyonun zeminine yapışıp sabit kalabilen banyo koltuğu gibi ürünleri kullanmanız faydalı olacaktır.

Bebeğin koltuktan kaymaması için oturacağı koltuğun zemininde, ürünle beraber gelen köpük yastık gibi bir materyal yoksa havlu gibi ürünler de aynı işlevi görebilir. Fakat bu materyalleri nemli bırakmamanız, nemli ortamlarda üreyebilen mikropların bebeğiniz için risk oluşturmaması açısından dikkat etmeniz gereken bir konudur. Banyodan sonra bu tür ürünleri mutlaka kurutmalısınız. Bebeğinizi besledikten hemen sonra ona banyo yaptırmamanız da göz önünde bulundurmanız gereken bir konudur.

Banyo sırasında gerekebilecek havlu, sabun, şampuan, banyo oyuncağı gibi ürünleri bebek banyoya girmeden yanınıza almalısınız. Onu yalnız bırakıp bir şeyler almaya gitmeniz, riskli bir durum doğurabilir. Direkt olarak evinizin banyosunda bebeğinizi yıkamak yerine, birkaç gün boyunca daha önce kullandığınız banyo ürününü evinizin banyosuna koyarak bebeği yıkamanız, onun yeni ortama alışmasını daha da kolaylaştırabilir.

Banyo alışkanlığının değiştirilmesi için faydalı olan konulardan diğerleri ise banyo sırasında bebeğinizi eğlendirip etrafa su sıçratmasına göz yummanız ve bebeğin üşümemesine özen göstermeniz olarak sıralayabiliriz.

Bebeğin bıngıldağı ne zaman sertleşir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler