BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNLAR

Çocuğunuzun gelişimi ilerledikçe ihtiyacı olan aktiviteler de değişebilir. Bebeğin yaşına uygun oyunlar oynaması zihinsel gelişimleri için önemli olabilir.

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNLAR

Bebeğin yaşına uygun oyunlar nelerdir?

Küçük çocuklar, ilk yıllarından itibaren çevrelerini keşfederek öğrenmeye başlarlar. Zihinsel gelişimleri için çevrelerini anlamlandırmaları gerekir. Bir bebek, ilk haftasından itibaren insanları ve cisimleri ayırt etmeye başlar. Daha sonra öğrendiği cisimleri kategorilere ayırır böylece edindiği bilgileri düzene sokar. Fakat bu sınıflandırma ilk başlarda çok geneldir. Çocuğun daha net tanımlamalar yapabilmesi için etrafını keşfetmesi gerekir.

Bu haftalarda çocuğunuza seçeceğiniz uygun oyunlarla zihinse gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Bu dönemde kazandığı becerilere yönelik etkinlikler yapmanız, onun bu becerileri daha hızlı benimsemesini sağlar. 37 haftalık bir bebek hâlâ çevresini tanımaya çalışıyor olacaktır. Ayrıca anne baba olarak sizi de gözlemleyecektir. Bebeğiniz, sizi ne kadar annesi olarak tanısa da onun için büyük ve değişik bir canlısınızdır. Çocuğunuzun size daha yakın hissedebilmesi için onunla ufak oyunlar oynayabilirsiniz. Birbirinizi taklit ederek çocuğunuzu eğlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun davranışlarını taklit etmek onun için şaşırtıcı olabilir. Değişik yüz ifadeleri ya da el kol hareketleri yapabilirsiniz. Aynı şekilde çocuğunuzun da sizi taklit etmesini isteyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz, sizin yaptıklarınızı yapabildiğini görerek kendisini daha az yetersiz hissedecektir.

Bazı çocuklar ağız hareketlerinden hoşlanırlar. Siz konuşurken ağzınıza odaklanıp dikkatle izleyebilirler. Çocuğunuzla birlikte ayna karşısına geçerek ağzınızı oynatabilirsiniz. Basit heceler çıkarıp onu da bu minik oyuna dâhil ederek konuşma yetisinin güçlenmesini destekleyebilirsiniz.      

BEBEĞİNİZ KENDİ SEÇİMLERİNİ YAPMAYA BAŞLIYOR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0