Bebeğin Uykusu

by Bebek Melekleri

Bebeğin uykusu çok önemlidir. Beşinci aya gelindiğinde bebeğinizin uyku düzeninin değiştiğini fark edeceksiniz. Yeni doğan dönemi atlatan bebeğin daha kısa uykular uyuması beklenen bir durumdur.

Bebeğin uykusu nasıl olmalıdır?

Beşinci ayda bulunan bebeklerin, günde genellikle üç veya dört kez uyumaları normaldir. Bu uykuların her biri ortalama bir saat sürer. Bu durumun her bebekte aynı kalmayacağını, bir saatlik uykular yerine ortalama 20 dakika sürecek ve gün içinde beş veya altı kere tekrarlanacak şekilde olabileceğini unutmamalısınız. Bu ayda bebeğin uyku süresinden ziyade onun gün içinde gözleri kapalı olarak geçirdiği süreyi göz önünde bulundurmanız daha doğru olacaktır. Bu sürenin, beş aylık bir bebek için günde ortalama 14-15 saat olması beklenir fakat bu sürenin her bebekte farklılık göstermesi olağandır.

Bebeğinizin kısa kısa ve tekrarlanan uykular yerine daha uzun bir uyku düzenine alışması, hem siz ebeveynlerin gün içindeki rutin işlerini halledebilmesi hem de bebeğin kısa uyku düzenine alışıp geceleri de sık sık uyanmaması için avantajlı bir durum oluşturacaktır.

Bebeğinizi daha uzun süreli uykulara alıştırmak için kullanacağınız bazı yöntemlerden söz edebiliriz. Bebeğinizi, bez değiştirme vaktine yakın, beslenme saatine kısa bir süre kala veya onun uykusunu bölebileceğini ön gördüğünüz vakitlerde uyutmamak avantajlı olacaktır.

Bebeğin uyuyacağı mekânın onun rahat edeceği şekilde olması uzun uykular için büyük bir avantajdır. Bebeğinizin kucak, bebek arabası gibi ortamlarda uyuması uykusunun kısa sürmesine sebep olabilir.

Uyku sırasında bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığını makul düzeylerde tutmaya çalışmalısınız. Bebeğinizin uyuduğu oda ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamasına, uyurken üstüne örteceğiniz örtüyü de onu bunaltmayacak veya üşümesini engelleyecek şekilde seçmeye dikkat etmelisiniz. Burada unutmamanız gereken küçük bir nokta ise uyurken her insanın normalden biraz daha fazla örtülmeye ihtiyacı olduğudur.

Eğer bebeğiniz uykuları arasında ortalama üç buçuk saat uyanık kalabiliyorsa büyük oranda daha uzun uykular uyumaya alışmaya başlamıştır. Bunun için bebeğinizi uykular arasında uyanık tutmaya çalışmak, uyku düzeninin oturması açısından olumlu bir durum oluşturabilir.

Unutulmamalıdır ki bebeklerin birçoğu ihtiyaç duydukları uyku süresine kendi kendilerine de ulaşabilir. Ancak bazı bebekler uyumakta zorluk çekiyor ve ihtiyacı olan uykuyu alamıyor olabilir. Eğer bebeğiniz sık sık huysuzluk ediyorsa bu durum, onun uykusunu yeterince alamadığının göstergesi olabilir. Böyle durumlarda sizin müdahale edip onun uyuması için yardımcı olmanız gerekecektir.

Bebeğin ilk dişi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler