BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLERİNİ ORTAYA ÇIKMASINA YARDIMCI OLMAK

Bebekler neredeyse her hafta yeni bir gelişim gösterirler. Öğrendikleri bilgilerle yeni beceriler elde ederler. Bu becerilerin daha iyi kazanılması için bebeğiniz sizin yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Bebeğin öğrenmesine yardımcı olmak için ne yapabiliriz gelin bakalım.

BEBEĞİNİZİN YENİ BECERİLERİNİ ORTAYA ÇIKMASINA YARDIMCI OLMAK

Bebeğin öğrenmesine yardımcı olmak için ne yapılabilir?

Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra hızlı bir şekilde gelişim göstermeye başlar. İçinde bulunduğu dünyaya alıştıkça yeni bilgiler öğrenir ve bu bilgiler sayesinde yeni beceriler kazanır. Bebeğiniz, ilk yılında neredeyse her hafta yeni bir beceri kazanır. Bazen sizin bile bunun takibini yapmanız zor olabilir.

19 haftalık bir bebek, bu haftasında belirgin beceriler elde edemeyebilir. Çünkü önceki haftalarda kazandığı deneyimler onu biraz zorlayabilir. Geçirdiği değişime alışabilmesi için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir. Bu haftalarda bebeğinizdeki gelişmeler, diğer haftalara göre biraz daha yavaşlayacaktır. Çocuktaki bu yavaşlık ebeveynlerini endişelendirebilir. Fakat ortada endişe duyulacak bir durum yoktur. Bebeğiniz şu an için algısındaki değişikliklere ve öğrendiklerine alışmaya çalışıyordur. Bebeğinizdeki bu yenilikler onun diğer günlere göre biraz daha huysuz olmasına neden olabilir. Bu nedenle kendinizi bitkin hissedebilirsiniz. Çocuğunuzdaki bu alışma süreci onun biraz durgunlaşmasına sebep olabilir. Daha önce ilgi duyduğu şeylere ilgisiz kalabilir. Eğer hareketli bir çocuğunuz varsa bu haftalarda daha sakin durabilir. Ama bunlar da geçici durumlardır.

Bebeğiniz bu haftalarda belirgin bir beceri kazanamasa da onu ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü bebeklerin beceri kazanması kolay değildir. Şimdi bir şey yapamıyor olsa bile gelecek hafta elde edeceği beceriler için sağlam temellerin atılması gerekir. Bu noktada da bebeğinize destek olmanız onun gelişiminin sağlıklı ilerlemesini sağlayacaktır.

SIÇRAMA BELİRTİLERİNİN EBEVEYNLERE OLAN ETKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0