BEBEĞİNİZİN NESNELERİ KATEGORİZE EDERKEN KULLANDIĞI YÖNTEMLER

37 haftalık bir çocuk, cisimleri ve insanları tanıyıp onları birbirinden anlayabilecek bir seviyeye gelmiştir. Çocuğunuz bu dönemde nesneleri kategorize ederek onları anlamlandırmaya çalışır. Bebeğin nesneleri ayırması veya kategorize ederken de onların özelliklerinden yararlanır.

BEBEĞİNİZİN NESNELERİ KATEGORİZE EDERKEN KULLANDIĞI YÖNTEMLER

Bebeğin nesneleri ayırması ne anlama gelir?

Çocuklar, ilk yıllarda gelişimlerini hızlı bir şekilde sürdürürler. Fiziksel ve zihinsel gelişimlerini ilerleten çocuklar gün geçtikçe içinde bulundukları ortamın daha da farkına varırlar ve ortamı daha iyi anlamlandırırlar. Çocuklar, çevrelerini anlamlandırmaya cisimlerden başlarlar. Onlar için çoğu şey yabancıdır ve keşfedilmeye açıktır. Bu yaşlarda çocuklar, henüz konuşamasalar da hangi kelimenin hangi nesneyi nitelediğini öğrenmeye başlarlar.

Çocuklar çevrelerindeki şeyleri öğrenmeyi kolaylaştırabilmek adına onları kategorilere ayırırlar. İlk başta çok genel olan bu kategoriler, bilgi edindikçe daralır ve daha özel hâle gelmeye başlar. Çocuklar, nesneleri ilk önce dış yapılarına göre ayırırlar. Örneğin onlar için silindir şeklinde ve ağzı açık çoğu şey bardaktır. Çocuklar ilk başta katı ve sıvı maddeleri de ayıramazlar. Bu nedenle su gibi sıvı maddeler onların ilgisini çeker çünkü suyu tutmayı başaramazlar. Çocuklar nesneleri duyu organlarıyla tanımaya çalışırlar. Bu konuda en çok başvurdukları duyuları dokunmaktır. Suyu tutamamaları ise onların bu maddeyi anlamasını güçleştirebilir. Sıvı maddelerle tecrübe kazandıkça, çocuklar katı ve sıvı maddelerin ayrımını yapmaya başlayabilirler.

37 haftalık çocuklar ise artık kategorilerini özelleştirmeye başlamış olurlar. Örneğin önceden her dört ayaklı ve tüylü hayvanı köpek olarak tanırken şimdi kedi ve köpek arasındaki farkları daha iyi bilirler, ikisinin ayrı hayvanlar olduğunu bilebilirler. Nesnelerin isimlerini öğrendikleri için sorulduğunda o nesnenin yerini gösterebilirler. Nesnelerin özelliklerine göre kendi ilgi alanlarını ve sevdikleri şeyleri seçmeye başlayabilirler.

BEBEĞİNİZİN 37. HAFTADA YAPACAĞI EN ÖNEMLİ SIÇRAYIŞ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0