BEBEĞİN KİŞİLİK GELİŞİMİ SÜRECİNDE AİLENİN ETKİSİ

Çocuklar, kişilik gelişimleri sürecinde anne babalarından oldukça etkilenirler. Ebeveynlerin çocuklarının gelişimine olumlu katkı sağlamaları için öncelikle kendilerini tanımaları gerekir. Bebeğin kişilik gelişimi ailenin davranışlarına göre şekillenir.

BEBEĞİN KİŞİLİK GELİŞİMİ SÜRECİNDE AİLENİN ETKİSİ

Bebeğin kişilik gelişimi nasıl olur?

Çocukların kişilik gelişimi, ebeveynlerin çocuk yetiştirme şeklinden oldukça etkilenir. Bazı ailelerde anne daha anlayışlı ve şefkatliyken, baba daha agresif ve gergin olabilir. Çocuklarda sağlıklı bir kişilik gelişimi için anne-babanın davranışlarının birbiriyle tutarlı olması gerekir.

Çocuğunuzu yetiştirirken ona yaklaşımlarınızı belirlemek için sadece çocuğunuzu tanımanız yeterli olmaz. Çocuğunuzun karakter özelliklerini bilmek ne kadar önemli olsa da kendinizi tanıyıp davranışlarınız çocuğunuza göre ayarlamanız da önemlidir. Ayrıca tek başına anne ya da baba olarak davranışlarınızı kontrol etmeniz de yetmez. Çocuğunuzun anne ve babasıyla dengeli bir iletişim kurması gerekir. Bu nedenle kendinizi tanıdıktan sonra partnerinizi de tanımanız gerekir. Eşinizin ve sizin, çocuğunuza yaklaşımınız farklılıklar gösterebilir. Siz çocuğunuza daha özgür bir alan sağlarken eşiniz daha disiplinli bir yol izleyebilir. Aranızdaki bu farklılıklar çocuğunuzun kişiliğinde dengesizliklere neden olabilir. Bu durumun çocuğunuzda olmaması için eşinizle doğru iletişim kurmanız gerekir. Eğer eşinizle aranızda iletişimsizlik varsa siz ne kadar belli etmeseniz de çocuğunuz bundan etkilenecektir. Çocuğunuza olumlu örnek olabilmek için ilk önce kendi davranışlarınıza, sonra partnerinizin davranışlarına dikkat etmeniz gerekir.

Aldığınız kararlar çocuğunuzun kişilik gelişimini nasıl etkiler?

Her ebeveyn, çocukları büyüdüğünde onların özgür ve kendi kararlarını alabilen bireyler olmasını ister. Fakat çocuğunuzu yetiştirme tarzınız bunun önüne geçebilir. Genellikle anne babalar, kendi istediklerini yaptırmak için çocuklarıyla tartışırlar. Çocuk kendi istediği şeyi elde etmek isterken, anne baba kendi bakış açısı için uygun olan şeyde diretebilir. Çocuğunuza engeller koymanız onun direncinin önüne geçmez, aksine koyduğunuz engeli aşmanın bir yolunu bulacaktır. O engelleri aştıkça siz yenisini koyarsınız. Bu da çocuğunuzun içine kapanmasına ve kendi fikirlerini söylemekte çekinmesine neden olur. Çocuğunuz resim yapmak istiyordur ama siz bunun boş bir eğlence olduğunu düşünüyorsunuzdur. Onun bu hevesini engellemeniz onun hem hayal gücünü hem de kendine olan güvenini etkileyecektir. Çocuğunuzun uyku saati gelmiştir ama uyumak istemiyordur. Bu durumda onu zorla yatağa götürmek sağlıklı bir davranış olmayacaktır. Bunun yerine çocuğunuza hikâye kitapları okumak ya da şarkılar söylemek çocuğunuzu hem uykuya hazırlayacaktır hem de çocuğunuzla aranızdaki iletişim güçlenecektir.

Çocuğunuzun kişilik gelişimini olumsuz etkilemek istemiyorsanız çocuğunuzun kendi alanına ve isteklerine saygı duyun. Ona güvende olabileceği özgür bir alan sağlamaya çalışın. Çocuğunuzun aldığı kararlar sizin için uygun değilse bunları yasaklamak yerine ortak bir çözüm yolu bulmaya çalışın. Böylece çocuğunuzla iletişiminiz sağlıklı kalabileceği gibi kendine güvenen bir birey yetiştirmenin de temellerini atmış olursunuz.

ÇOCUĞUNUZUN KİŞİLİK GELİŞİMİNİ OLUMLU ETKİLEYECEK YAKLAŞIMLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0