Bebeğin Kardeşleri Üzerindeki Etkisi

Engelli bebeğinizin kardeşlerin üzerindeki etkisine dair bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Bebeğin Kardeşleri Üzerindeki Etkisi

Engelli çocuğa sahip anne babalar çocukları arasındaki dengeyi nasıl kurmalı?

Engelli bir bebek aileye ilk girdiği andan itibaren, evdeki diğer kardeşlere kıyasla daha fazla ilgi ve alaka görmeye başlar. Diğer kardeşler en kısa zamanda bebeğe olan özel ilgiyi fark ederek, kendi iç dünyalarında olumsuz düşünce ve endişelere kapılabilir. Engelli bir çocuğun diğer kardeşleriyle olan ilişkileri, aile içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu ilişkinin niteliğinde de anne-baba olarak çocuğunun böyle bir durumda olmasıyla ilgili bakış açısı önemlidir. Buradaki farkı yaratan önemli bir etken; engelli olan çocuğun aşırı bir koruma duvarı içerisinde en yakınındakilerden bile daha üstün tutulmaya çalışılması, aşırı ilgilenilmesi diğer kardeşlerde kıskançlığa yol açabilmektedir. Kardeşiyle daha fazla ilgilenilen çocuk, kendini yalnız ve ihmal edilmiş hissedebilir. Böyle bir durumda kıskançlık duygularını yoğun olarak barındıran bir ortam oluşabilir ve farklı yollar deneyerek anne-babanın ilgisi çekilmeye çalışılabilir. Bu durumun denge sorununa yol açtığını aileler her zaman göz önünde bulundurmalıdır. Dolayısıyla diğer kardeşin yaşına ve kişilik özelliklerine, durumu kabullenişine dikkat ederek uyumu bozmayı azaltacak bir ortam yaratma görevi ebeveynlerdedir.

Bazı durumlardaysa tam tersi bir davranış türüne rastlamak mümkündür. Bu sefer de evdeki kardeşler anne-baba rol modelliğini üstlenebilir ve sorumluluğunun üstünde bir performans göstererek kendini koruyucu kabına sokar. Bir diğer oluşabilecek sorun; kardeş ya da kardeşlerin, engelli olan çocuğu -anne babayı model alarak- aşırı koruma çabasına girip kendi vazifelerini (okul, ödev gibi) yavaş yavaş terk edip tamamen bebeğe konsantre olmasıdır. Bu da kimi zaman, diğer kardeşlerin gereğinden fazla yorucu bir sorumluluk altında kalmalarına neden olabilmektedir. Bu durumda da tabii ki anne-babanın gereken miktarda sorumluluğu kardeşlere dağıtabilmesi, çocuğun gösterdiği çaba sonucunda bu olumlu davranışından ötürü ödüllendirilebilmesi ilişkinin iyileşmesini sağlayabilmektedir.

Engelli çocuğun kardeşlerine yaklaşım nasıl olmalı?

Kardeşlerin düştüğü bir diğer durum da engelli olan kardeşlerinden dolayı bir aşağılanmışlık duygusunu hissetmekle alakalıdır. Bu durumu kabullenmekte zorlanan, çevrenin ilgisini bu yönde çekmek istemeyen çocuklar; hem kendilerinin hem de kendi ailelerinin toplum içerisinde bu yönde etiketleneceklerini hatta bir itibar kaybı yaşayacaklarını düşünebilmektedirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0