Bebeğin İlk Dişi

by Bebek Melekleri

Bebeğin ilk dişi hep heyecanlandırır. Bütün bebeklerin diş çıkarma dönemi, farklı şekilde ilerler. Bazı bebeklerde bu süreç uzun ve sıkıntılı geçebileceği gibi bazı bebeklerde diş çıkana kadar hiçbir belirti görülmeyebilir.

Bebek ilk dişi ne zaman çıkartır?

İlk dişin çıkması genellikle yedinci ayı bulsa da bazı bebeklerde üçüncü ayda ilk diş belirtileri görülebilir. Bazı bebeklerde ise bu süreç on ikinci aya bile uzayabilir. Bebeğiniz ilk dişini çıkarmadan iki veya üç ay önce diş çıkaracağına dair bazı belirtiler gösterebilir. Bebeğinizin ilk dişini çıkaracağı zaman, büyük oranda ebeveynlerin ilk dişinin çıktığı zamana paralel şekilde olacaktır.

Her bebeğin diş çıkarma süreci farklı olarak seyredecektir. Bebeğiniz ve sizin için bu dönemin sıkıntılı geçme ihtimali olduğu gibi ilk diş, hiçbir belirti olmadan da görülebilir. İlk dişini karşılamaya hazırlanan çoğu bebekte görülmesi olağan bazı durumlardan söz edebiliriz.

Diş çıkarma döneminde, bebeğinizin diş etinde oluşacak ağrı, bebeğiniz için şiddetli ve sürekli hâle gelebileceğinden bebekte huzursuzluk oluşması beklenen bir durumdur. Bu huzursuzluk dönemi bazı bebekler için kısa sürebilirken bazı bebeklerde haftalarca sürmesi normal bir durumdur.

Bu dönemde bebeğinizin, eline geçen her nesneyi veya kendi elini ağzına götürerek, ısırarak diş etlerini rahatlatmaya çalışması diş çıkarma dönemindeki çoğu bebekte görülen bir davranıştır.

Bazı bebekler ise, diş çıkarma sürecinde geçmiş dönemlere göre daha fazla salya akıtabilir. Buna bağlı olarak bebeğin yüzünde ya da çenesinde kızarıklıklar görülmesi çoğu bebek için olağan bir durumdur. Bu durumun bebeğiniz için daha az sorun teşkil etmesi için gün içinde akan salyayı, belirli aralıklarla nazikçe silebilirsiniz. Salya akıtmaya bağlı olarak deride kuruma ve çatlaklar oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında uzmanınızın önereceği deri kremi ile bölgeyi nemli tutmanız yarar sağlayacaktır.

Bazı uzmanlara göre, diş çıkarma döneminde bulunan bebeklerde 38 dereceyi bulmayan ateş görülebilir. Bu durumda, bebeğiniz diğer dönemlerde ateşlendiği zamanlardan farklı bir yöntem izlemeniz gerekmez fakat ateş üç gün içinde azalmazsa durumdan doktorunuzu haberdar etmeniz faydalı olacaktır.

Diş çıkaran bebeklerde görülme ihtimali yüksek olan bir diğer durum ise diş eti kanamasıdır. Bu durumla karşılaştığınızda endişe etmenizi gerektiren bir durum olmadığını bilmelisiniz. Bebeğin diş etinde mavi bir leke olarak görülen kanama, kendiliğinden geçecektir.

Bu süreçte bebeğinizde şiddetli olmayan öksürük, ishal, uykusuzluk, bebeğin kulağını ve yanağını çekiştirmesi gibi durumların görülmesi de yüksek ihtimalli olacaktır.

Bebeğin görebileceği çevresel zararlar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler