Bebeğin Görebileceği Çevresel Zararlar

by Bebek Melekleri

Bebeğin görebileceği çevresel zararlar vardır. Bebeğinizin güvenliğini riske atacak durumları engellemek büyük oranda sizin dikkat ve yaklaşımınıza bağlıdır.

Bebeğin Görebileceği Çevresel Zararlar Nelerdir?

Bebeklerin yeni yeni gelişmeye başlayan vücutları çevreden gelme ihtimali olan tehlikelere karşı, yetişkinlere oranla daha açıktır. Gündelik hayatın getirdiği koşullardan dolayı bebeğin tamamen güvenli bir çevrede bulunması mümkün değildir. Tabii ki bu durum, bir felaket senaryosunun varlığına işaret etmez. Bu tehlikeleri, gebelikten itibaren ebeveyn olarak kendinize ve bebeğinize dikkat ederek, bebeğiniz için uygun ortamlar oluşturarak kolayca savuşturabilirsiniz. Bebeğiniz için uygun ortamı sağlamadan önce, çevreden ne gibi zararların gelebileceğini tespit etmeniz gerekmektedir. Çevrede bulunan en genel riskleri birkaç konu altında işlemek mümkündür.

Bebeğinizin yetiştiği çevrede tehlike oluşturma riski olan konulara, gıdalarda bulunan zararlı maddeler ile başlayabiliriz. Günümüzde üretim teknikleri gibi birçok sebepten dolayı bazı besinler tehlike içerebilmektedir. Bebeğinize sunduğunuz besinleri seçerken gıdaların yapay tatlandırıcı içermemesi, kimyasal madde oranının fazla olmaması gibi konularda tedbirli olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Çevrede yaygın olarak görülen ve risk taşıyan bir diğer madde ise kurşundur. Boya, akaryakıt gibi bazı maddelerin içinde bulunan kurşun bebeğinizin vücuduna fazla miktarda girdiğinde risk taşır. Toprakta, gazete ve dergilerin mürekkeplerinde hatta bazen içme suyunda bile bulunan kurşunun bebeğinizin vücuduna kontrolsüzce girmemesine dikkat etmeli, bebeğinizi gazete, dergi, boya gibi çevrede yaygın olarak bulunabilecek kurşun içeren ürünlerle baş başa bırakmamalısınız.

Evlerde bulunan böcek ilaçları da bebeğinizin ulaşabileceği, onun için tehlikeli olabilecek maddeler arasında yer alır. Birçok çeşidi bulunan bu tür maddelerin kullanımında, özellikle bebeğin bulunduğu ortamlarda son derece dikkatli davranılmalıdır. Hatta evinize böcek ve benzer canlıların girebileceği noktaları cam sinekliği gibi bazı ürünlerle kapatarak böcek ilacı kullanımını en az seviyeye indirmeniz yararlı olacaktır.

Bebeğin bulunduğu, bulunacağı odaların havasının bebek için uygun olmasına da dikkat edilmelidir. Karbonmonoksit gibi çevrede yaygın olarak bulunan çeşitli gazları bebeğinizin solumamasına özen göstermelisiniz.

Bebeğinizi korumak için büyük çabalar sarf etmeye gerek olmadığını unutmamalı, sadece sürekli olarak özenli ve dikkatli davranmanız gerektiğinin bilincinde olmalısınız.

Bebeklerde görülen egzama ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler