Bebeklerin Gelişiminde Rol Oynayan Etmenler

by Bebek Melekleri

Bebeğin Gelişmesi Bebeğinizin vücudunda pozitif ve negatif değişimlerinin nedenleri neler olabilir?

Bebeklerin gelişimindeki en önemli etkenler uyku ve beslenmedir. Gece uykuları, bebeğinizin öğrendiklerini yinelemesi, enerji depolaması, zihinsel gelişimini sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Uyku sırasında odanın karanlık olması melatonin hormonunu salgılatır. Bu hormon; bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve hipofiz bezinin büyüme hormonu salgılamasında önemli rol oynar. Çocuk uyanıkken öğrendiği bilgileri uyku sırasında koordine sistemle beynine kaydeder, beyinde nöronlar arası bağlar oluşur ve güçlenir. REM uykusu ( hızlı göz hareketleri ) uykusuna aktif uyku denir. Uyku esnasında; hızlı nefes alıp verebilir, uykuyla uyanıklık arasında göz hareketleri gözlemlenebilir, ağız hareketleri yapabilir ve bu durumda bebeğiniz çevresel etmenlerden etkilenip çabuk uyanabilir. Bebeğiniz günde 10-13 saat arası bir uykuyla sağlıklı yaşamına bir katkıda bulunabilir.

Uyku düzeninin yanı sıra bebeğinizin gelişimindeki önemli etmenlerden biriyse yukarıda da bahsedildiği gibi; beslenmedir. Bebeğinizin yeterince A, C vitaminlerini ve demir, flor gibi benzeri mineralleri almıyorsa bebeğinizin gelişiminde duraksamalar görülebilir. Bu minerallerin eksikliğinde bebeklerde huzursuzluk, iştahsızlık, süttü emme sırasında çabuk yorulma, soluk alıp vermede zorluk gibi durumlar gözlemlenebilir.

Bebeğin Gelişmesi izlenirken neleri takip etmeliyiz?

Büyüme izlenirken; boy ve baş çevre ölçümünün, vücut ağırlığının takip edilmesi gerekebilir. Vücut ölçümünün bebeğin kıyafetleri çıkarılarak yapılması daha sağlıklı olabilir. Bebeğiniz motor gelişiminde; yüz üstü yatarken başını doksan derece kaldırabilir, yüz üstünden sırt üstüne dönebilir ve destekli–desteksiz oturabilir. Bir yere tutunarak ayağa kalkabilir. Bu durumlar kaba motor becerileri olarak adlandırılır. Bir de ince motor becerileri adı verilen; nesneleri elleriyle tutabildiği, baş işaret parmaklarını kullanarak bir nesneyi tutabildiği, kitap sayfalarını baş ve işaret parmaklarıyla çevirebildiği bir amaç belirten sisteme sahiptir. Bu sistemlerin gelişmesinde engelleyici faktörler uyuma, beslenme olabileceği gibi genetik faktörler de olabilir.

Genetik faktörler (bebeğin aile yapısındaki boy oranı, ergenliğin başlama yaşı gibi durumlar) büyümesinde gerilemeye veya durmaya sebep olabilir. Vücudun gelişmesinde yardımcı olan hormonlardan bir tanesi de tiroit hormonudur, metabolik faaliyetlerinin ve kemiklerinin gelişmesinde yardımcı rol oynar. Bu hormonların eksikliğinde bebeğinizin büyümesinde duraksamalar veya gerilemeler görülebilir. Boy kısalması, kemik erimesi bu gerilemelere birkaç örnek olabilir. Bu durumda doktor kontrolünde gelişime yardımcı etmenler kullanılabilir. Beslenmede bozukluk varsa beslenme takviyeleriyle, hormonlarda düzensizlik varsa hormon takviyeleriyle bebeğinizin gelişiminin sağlıklı ilerlemesi sağlanabilir.

Oyun Parkı Ve Kırılacak Eşyalar ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin