BEBEĞİN BÜYÜLEYİCİ GELİŞİMSEL SÜRECİ

Ebeveynler, bebeklerinin büyümesini iple çeker. Her gün, onlar için bebeklerinde değişik fark ettikleri heyecanlı bir gün olur. Dünyayı algılamaya başlayan bebek, bu heyecanlı bekleyişin ortağıdır. Bebeğin gelişimsel süreci nasıl ilerler gelin bakalım.

BEBEĞİN BÜYÜLEYİCİ GELİŞİMSEL SÜRECİ

İlk aylarda bebeğin gelişimi nasıldır?

4-5 haftalık bebekler, fiziksel ve duyusal olarak değişiklikler yaşamaya başlar. Duyularını, metabolizmalarını ve iç organlarını etkileyen bu değişimler, bebeğin gelişimsel sürecindeki ilk sıçrayışı olarak tarif edilir. Bu dönemde bebeğin duyu dünyasını algılama kapasitesi ebeveyni şaşırtacak derecede gelişebilir.

Yine bu zamanlarda, bebeğin doğuştan gelen bazı becerileri ortadan kaybolabilir. Bebek artık ebeveyninin yüzünü gözleriyle izlemez ya da bir ses geldiğinde o sese doğru dönmez. Bu beceriler, bebeğin daha önce edindiği yeteneklerin, beyinciğindeki ilkel merkezlere doğru yöneldiğine işarettir. Beyin, yeni gelişimlere yer açmak için bunları yitirmek zorundadır. Kısa sürede benzer davranışlar görünür ama bu sefer kontrol bebektedir.

Bebeğin gelişimsel süreci nasıl ilerler?

4-5 haftalık bebekler, duyularını etkileyecek çok fazla değişikliğe maruz kalır. Dünyayı algılayışı, hisleri, sindirim sistemi değişir. Bir anda bütün hayatı daha önce görmediği duyular, görünümler, kokular ve seslerle dolar.

Bu değişimlerin bazılarının sonuçları doğrudan gözlenebilir. Mesela ilk kez gözyaşı dökebilir. Eskiden uzun süre uyuyan bebek artık daha kısa uyuyabilir. Etrafındakilerle, canlı ya da cansız her şeyle daha fazla ilgilenebilir. Yeni doğduğunda henüz üç santim ötesine uzanabiliyorken şimdi daha uzak mesafelere doğru atılabilir. Bu yüzden harekete geçen bebeğin davranışları normal karşılanmalıdır.

5-6 haftalık bebek, farklı duyular edinmek için çabalamaya hazır hâle gelebilir. Yapılan bir laboratuar deneyinde, bebeklerin renkli film izledikleri zaman emziklerini her zamankinin aksine daha hızlı emdikleri görülmüştür. Bu dönemdeki bebekler hem emip hem de bir şey izlemekte zorlanacakları için bu eylem ancak birkaç saniye sürebilir.

Bebekler, çevresiyle daha etkin bir iletişim kurabilmek için gülücüklerini kullanmaya başlayabilirler. Bazen ebeveynler, bebeklerinde daha erken zamanlarda gülücük gördüklerinde heyecanlanırlar fakat görülen o gülücük aslında robot bir harekettir ya da yapaydır. Çocuğun gerçek anlamda etrafına “sosyal gülücük” savurabilmesi için belli bir yaşa ulaşması gerekir. Ayrıca bu dönemde bebeğin kafasının çevresi de hızla büyüyecek ve beynindeki glikoz metabolizması da değişme göstermeye başlayacaktır.

OTİZMİN ZAMAN İÇİNDEKİ SEYRİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0