Bebeğin Emniyeti için Güvenli Beşik Seçimi

by Bebek Melekleri

Bebeğin emniyeti için güvenli bir beşik seçimi önemlidir. Bebeğinizin güvenle uyuyabilmesi için ona emniyetli bir beşik seçmeniz gerekir. Güvenli beşik seçimi için birkaç ipucu işinize yarayabilir.

Yeni doğan bebekler zamanlarının çoğunu uyuyarak geçirirler. Bu uyku sürelerini beşiklerinde geçirdiklerinden, bebeğinizin herhangi bir kaza ya da sağlık problemiyle karşılaşmaması için seçeceğiniz beşiğin güvenli olması gerekir.

Bazı beşik modellerinde, hareket ettirilebilen parmaklıklı yan paneller bulunmaktadır fakat bu modeller bebeklerin boğulma riskini artırdığı için artık tercih edilmemektedir. Bu beşiklerde kullanılan malzemelerin kalitesizliği ve hatalı montajlama, şilte ve parmaklıklar arasında boşluk oluşmasına, bebeğin bu boşluğa sıkışarak boğulmasına neden olabilir. Bebeğinize alacağınız beşiğin panellerinin hareketsiz olmasına dikkat edin.

Bebeğin emniyeti için güvenli beşik nasıl seçilir?

Bebeğinize beşik seçerken en başta kullanılan malzemelerin ve montajın kalitesine dikkat edin. Beşiğin uzun süre dayanabilecek malzemelerden yapıldığına emin olun. Siz bebeğinizi almak için eğilirken beşiğin vidaları ya da bağlantı noktaları gevşeyebilir. Bu nedenle beşiğin montajının da sağlam olması gerekir. Seçeceğiniz beşiğin parmaklık aralıklarına dikkat edin. Bu aralıkların fazla geniş ya da fazla dar olmaması gerekir. Parmaklık aralıklarının fazla olması bebeğinizin bu boşluklardan kolayca geçmesini sağlar. Bebeğiniz uyku sırasında hareket ederken ya da beşiğin içinde oynarken bu boşluklardan düşebilir. Parmakların dar olması ise bebeğinizin bu boşluklara sıkışmasına neden olabilir. Bebeğiniz farkında olmadan bu boşluklara kollarını ya da bacaklarını hatta kafasını sokabilir. Yeni doğan bir bebeğin böyle bir durumda kendini kurtarması mümkün değildir.

Bebeğiniz için almayı düşündüğünüz beşiğin kenarlarında sütunlar varsa bunların gerekli yükseklikte olduğundan emin olun. Bebeğiniz beşik içerisinde hareket ederken kıyafetleri bu sütunlara takılabilir. Bu durum bebeğinizin boğulmasına ya da yaralanmasına neden olabilir. Bebeğinize beşik alırken kullanılan boyaya da dikkat etmelisiniz. Kullanılan boyada bebeğinizin sağlığına zarar verebilecek kimyasalların kullanılmadığından emin olun. Boyaların dayanıksız olması bu boyaların zamanla çatlamasına neden olur. Dökülen boyalar bebeğinizin boğazına kaçarak boğulmasına neden olabilir ya da bu boyanın bebeğiniz tarafından sindirilmesi sağlık problemlerine yol açabilir.

Beşiğin içine koyacağınız yatağın beşiğin ölçüleriyle uyuşmasına dikkat edin. Beşiğe küçük gelen şilteler kullanmayın. Bebeğiniz oluşacak boşluklara düşerek burada sıkışabilir ya da boğulabilir. Bebeğinizin beşiğinin etrafında ya da içinde iple sabitlenen oyuncaklardan ve örtülerden kaçının. Bebeğiniz farkında olmadan bu ipleri sökebilir ve sonrasında bu iplere dolanabilir. Bebeğinizin uyuduğu beşiğin etrafında olabildiğince az eşya bırakın.

Bebeği kolay uyutmanın yöntemleri ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler