Bebeğinizin Eğitiminde İstikrarlı Olmanın Önemi

by Bebek Melekleri

Çocuklar çevreleri hakkında bilgi sahibi olabilmek için gözlem yaparlar. En çok gözlem yapacağı kaynaksa sürekli vakit geçirdiği anne babası olacaktır. Bu nedenle ebeveynlerin, çocuklarının gelişimini sağlıklı sürdürebilmeleri için ona iyi birer örnek olmaları gerekir. Bebeğin eğitimi sırasında neden istikrarlı olunması gerekir gelin bakalım.

Bebeğin eğitimi sırasında neden istikrarlı olunması gerekir?

Çocuklar dünyaya geldiklerinde zihinleri boş bir tuval gibidir. Zihinlerini doldurmak ve çevrelerini anlamlandırabilmek için sürekli gözlem hâlinde olurlar. Sesleri, görüntüleri, nesneleri ve insanları gözlemleyerek onların özelliklerini anlamaya çalışırlar. Bebeklerin yaptıkları gözlemler onların davranışlarını da etkiler. Çünkü çocuklar gözlem yapmanın dışında çevrelerindekileri taklit de ederler.

Çocukların taklit yapmaya meyilli olmaları ebeveynlerin daha dikkatli davranmalarını gerektirir. Çünkü yaptıkları uygunsuz davranışları çocukları fark edebilir ve bu hareketleri tekrarlayabilir. Bu durum da çocuğun zihinsel ve kişisel gelişimi için olumsuz bir etki yaratır. Çocuğun düzgün bir karaktere ve düzgün davranışlara sahip olabilmesi için, anne babanın da düzgün davranışlar sergilemesi gerekir.

Bunun dışında çocuklar gözlem yaparken, hareketlerin ve davranışların tekrarlama durumlarına da dikkat ederler. Bir topun sürekli zıpladığını gören çocuk böylece onun hareketli bir nesne olduğunu anlayacaktır ve hareket etmesi için topu fırlatacaktır. Çocuklar, insanları da bu tekrarlayan hareketlere göre tanımlayabilirler. Anne babaların istikrarlı davranışları, çocukların insanları algılamasını ve sınıflandırmasını kolaylaştırır. Fakat ebeveynlerin tutarsız davranışlar sergilemesi çocuğun aklını karıştırabilir. Bebeğiniz davranışlarınıza anlam veremezse kişisel gelişimine fayda sağlayacak temel bilgilerde eksiklik olabilir.

BEBEĞİNİZİN YAŞINA UYGUN OYUNCAKLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

bebegin-egitimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin