Bebeğin Dil Gelişimini Desteklemek için Yapılabilecekler

by Bebek Melekleri

Altıncı aylarında bulunan bebeğin çoğu, dil gelişim sürecinin başlarındadır. Onun dil gelişimini desteklemek için bazı noktalara dikkat ederek bebeğinize yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğin dil gelişimi nasıl kolaylaştırılır?

Bu dönemde bebeğinize söyleyeceğiniz hemen hemen her şeyin onun için yeni bir anlam taşıdığını unutmamalısınız. Bu durum, bebeğinizin işittiği şeyleri anlamasını sağlayan algılayıcı lisanın ve daha sonra gelişecek olan, onun konuşmasını sağlayacak anlatıcı lisanın bebeğiniz tarafından öğrenilmesine büyük katkı sağlar. Bebeğinizin dil gelişiminin başlarında bulunan bu dönemde ona yardımcı olabileceğiniz bazı durumlardan söz edebiliriz.

Bebeğinizle konuşurken onun dil gelişimi sürecinin başlarında olduğunu, bu sebeple bebeğinizle konuşurken yavaş olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Bebeğinizin kelimeleri net ve doğru bir şekilde anlamasını sağlamak için onunla yavaş, anlaşılır, basit bir dille konuşmanız, bebeğinize son derece avantaj sağlayacaktır. Basit kelimelerle ancak akıcı konuşmanıza devam ederek bebeğinizle iletişime geçip, bazı nesneleri ona gösterirken nesnenin ne olduğunu da ona söyleyerek hareket etmeniz doğru bir davranış olur. Ancak bunu yaparken yavaş olup bebeğinize zaman kazandırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Altı aylık bebeklerin çıkarabileceği “ ba-ba-ba, da-da-da” gibi sesleri onların ardından aynı şekilde tekrarlayarak hem eğlenceli vakit geçirebilir hem de dil gelişiminde ona yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu küçük oyundan bebeğiniz keyif alıyor görünüyorsa onun söylemediği fakat daha önce söylediklerine benzer “ga-ga-ga” gibi sesler çıkararak bebeğinizin de sizi tekrar etmesini sağlayabilirsiniz. İşlerin değişmesinden bebeğiniz hoşlanmış görünmüyorsa onun sevdiği şekle dönmeniz olumlu olacaktır.

Konuşurken fazla zamir kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Zamirler bu dönemde bebeğinizin kafasını karıştırabilir.

Bebeğinize şarkı, ninni veya şiir okurken sürekli aynı şeyleri tekrar etmeyerek, repertuarınızı sürekli geliştirip bebeğin sürekli farklı kelimeler duymasını ve öğrenmesini sağlayacaktır. Ayrıca bebeğinize bir müzik çalar aracılığıyla şarkı dinletebilirsiniz. Bu noktada da hep aynı şarkıyı değil sürekli farklı parçaları bebeğin dinlemesi faydalı olabilir. Bu süreçte kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Bebeğiniz bulunduğu dönemde büyük ihtimalle okuduğunuz hikayeleri anlamayacaktır ancak ona resimli kitaplardan hikâye veya şiir okumanız dikkatini çekecektir. Bunları yaparken bebeğinizin yeni öğrendiği şeyleri anlamaya çalışması ve tepki vermesi için yavaş olarak ona zaman kazandırmayı unutmamalısınız.

Bu süreçte basitçe emir kipiyle konuşarak onun bunlara uymaya başladığını görebilirsiniz. “Anneni öp.”, “Babaya el salla.” gibi komutları bebeğinizin bir süre sonra anlayıp uyguladığını büyük ihtimalle gözlemleyebileceksiniz.

Bebeklerde görülebilecek parmak emme alışkanlığı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler