Bebeğin Denizle İlk Tanışma Anı

by Bebek Melekleri

Bebeğin denizle ilk tanışma anı biraz tuhaf olabilir. Bebeğinizin boyu ve sağlığı için yüzme, önerilebilir aktivite alanlarındandır. Makalemizi inceleyerek neler yapılabilir öğrenebiliriz.

Bebeğin denizle ilk tanışma anında olabilecek durumlar nelerdir?

Bebeğinize yüzme öğretmek hem eğlenceli hem sağlıklı bir aktivite olabilir. Bebekler anne karnından itibaren suyun içinde büyürler, doğduklarında havayla tanışırlar. İlk yıllarında suyu çok severler ve kolay alışırlar. Bu yüzden bebeğinize yüzme öğretirken çok keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Bebeklere yüzme öğretmek, bir yetişkine yüzme öğretmekten biraz daha farklıdır; onunla daha yakından ilgilenmenizi sağlayacak bu aktivitede bebeğinizi kendinize yakın tutmalısınız. Suyun yüzeyinde durması kadar suyu yutmaması önemli unsurlardan biridir. Suyu yutmaması için ona suya üfleyerek kabarcıklar çıkarabilirsiniz. Bu hem öğretici hem de eğlenceli olabilir. Bebeğinize yüzme öğretirken dikkat etmeniz gereken ince detaylar vardır. Çabuk ısınan havuzları, hafif sıcak deniz sularını tercih edebilirsiniz ya da ilk suyunu siz hazırlayabilirsiniz. Küvette yüzme fikri küçük bir alan olduğu için yüzmenin ilk adımında kendini mutlu ve güvende hissedecektir.  Bu işlem için 30-32 derece, bebeğinize yeterli ısıyı sağlayabilir. Cildine zarar vermez.

Bebeğinizin ilk zamanlarında suyu dışarıda görecekse mutlaka güneş kremlerinizi yanınıza almalısınız. Bebeğinizi uzun süre güneşte tutmak sağlığı için pek iyi olmayabilir. Bebeğinizin oyuncaklarından özel olarak suya dayanıklı olanları yanınıza alabilirsiniz. Bu yöntem bebeyi suya girmeye teşvik edebilir. Eğlenceli zaman geçirmesini sağlayabilir. Ayrıca bebeklere 6 ay öncesi ve sonrası olarak iki grupta yüzme eğitimi verebilirsiniz. Çünkü 6 ay öncesi bebeklere uygulanan teknikler farklıdır. İdeal zaman ise 6. ay sonrasıdır. İlk yüzmesini büyük bir alanda yapacaksa bebeğinizin size tamamen güvenmesi gerekir, büyük alanlar bebeğinizi korkutabilir. Bunun için rahat davranın. Onu ne çok sıkın ne de suya bırakın. Bacaklarını tek elinizle kavrayın, koltuk altından diğer elinizle kavradıktan sonra suya yüz üstü gelecek şekilde tutun. Kelebek yüzme, sırt, üstü, serbest stil, kurbağalama yüzme stillerini öğrenmesi boy uzamasında da etkili olur. Bebeğiniz sudan korkuyorsa hemen suya bırakmayın, bu bir travma yaratabilir.

Çocukları canlı bir varlık ısırması veya sokması ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler