Bebeğin Çok Erken Uyanması

by Bebek Melekleri

Bebeğin çok erken uyanması bazen görülebilir. Bebeğinizin sabah çok erken saatlerde uyanması, ebeveynler için sorun yaratıyor olabilir. Bu durumun önüne geçmek için bebeğinize uygun ortam hazırlamanız ve bazı küçük konulara dikkat etmeniz sorunu ortadan kaldırabilir.

Bebeğin çok erken uyanmasının sebebi nedir?

Altıncı ayda bulunan her bebeğin uyku düzeni farklı olabilir. Kimi bebeklerde sık sık gece uyanma gözlenirken kimileri ise gece çok sık uyanmadan sabah çok erken sayılabilecek saatlerde uykusunu almış ve güne başlamak için hazır duruma gelmiş olabilir. Her ailenin yaşam tarzına göre bebeğin uyku alışkanlığı geliştirmesi, ebeveynler için büyük kolaylıklar yaratacaktır.

Çok erken uyanan bebeklerin, bu durumu yaşamak istemeyen ebeveynler için bazı zamanlarda zorluk yaratacağını söyleyebiliriz. Bu durumla başa çıkmak için küçük değişikler yaparak bebeğinizin uyku düzenini kendi aileniz için kolayca uygun duruma getirebilirsiniz.

Bebeğinizin çok erken saatlerde değil de aileniz için daha uygun zamanlarda uyanmasını sağlamak için, bebek uyanır uyanmaz onu uyuduğu yerden almak yerine eğer çok şiddetli ağlamıyorsa bulunduğu yerde tutarak tekrar uykuya dalmasını bekleyebilirsiniz.

Erken uyanan bebeği, gece her zaman uyuduğu zamandan biraz daha geç yatırarak bu duruma çözüm üretebilirsiniz. Bebeğinizi her akşam on dakika daha geç yatırarak onun uygun zamanda uyanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu uygularken gün içindeki uyuma ve beslenme saatini de onar dakika geciktirmeyi unutmamalısınız.

Beslenme alışkanlığından dolayı çok erken uyanan bebekler de olabilir. Eğer bebeğiniz çok erken saatlerde beslenmeye alışıksa, uyanır uyanmaz onu beslemek yerine o uyandıktan sonra biraz bekleyerek bebeğinizi yeni kahvaltı saatine alıştırmak faydalı olacaktır.

Her bebeğin ihtiyaç duyduğu uyku süresi farklılık gösterir ancak altı aylık dönemde bulunan bebeklerin çoğu günlük ortalama 14.5 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Eğer erken uyanan bebeğinizin gün içinde bu orandan daha fazla uyuduğunu gözlemlediyseniz bir uzmana danışarak gündüz uykularını azaltmanız onun erken uyanmaması için yarar sağlayabilir.

Bebeğin uyuduğu ortamın koşulları da onun erken uyanmasına sebep olabilir. Bebeğin uyuduğu ortamda fazla gürültü oluyorsa veya günün ilk ışıkları bebeğinizin bulunduğu odaya belirgin bir şekilde uğruyorsa bu durumları engellemeniz, bebeğin daha geç saatlerde uyanması için avantaj yaratabilir.

Gece uykusunun sık bölünmesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler